Pastacı Kreması Tarifi, Klasik

0

Pastacı kreması tarifi, klasik pasta kreması yapımı, pastacı kreması nasıl hazırlanır malzemeleri nelerdir hepsi sizin için aşağıda açık açık anlatılmıştır. Sitemizde diğer pasta kreması tarifleri de bulabilirsiniz.

Pastacı Kreması Tarifi, Klasik Malzemeleri

  • 500 ml kadar tam yağlı süt
  • 2 yemek kaşığı kadar mısır unu, yada un
  • 6 yemek kaşığı kadar şeker
  • 6 yumurtanın sarısı
  • vanilya ekstresi
  • limon kabuğu veya portakal kabuğu

Pastacı Kreması Tarifi, Klasik

Pastacı kreması tarifi, klasik pasta kreması hazırlamak için kalın tabanlı bir tencereye sütü ekleyip, kaynama noktasına gelene kadar ocakta pişiriyoruz. Hemen ateşten alıyoruz, vanilya özünü ekliyoruz içine. İstersek limon veya portakal kabuğunu da bu aşamada ekliyoruz. Çırpmaya başlıyoruz. Pasta kreması çırparken yumurta sarılarını da ekliyoruz içine. Bir başka küçük kasede bir su bardağı soğuk süt ile mısır ununu karıştıralım. İyice birbirini özümsesin. Bu mısır unlu karışımı çırptığımız sıcak süte bu karışımı karıştırarak ekleyelim. Sonra tencereyi tekrar ateşe alıp, istediğimiz kıvama gelene kadar klasik pasta kreması tarifi sürekli karıştırarak pişirelim. Pastacı kreması tarifi bu kadardır. Pasta kreması tarifi, klasik eğer hemen kullanılmayacaksa; üzerine bir streç film çekilip buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Pasta kreması yapımı; içine limon kabuğu, portakal kabuğu rendesi konulmadan da yapılıp, diğer tariflerde kullanılabilir sade olarak. Eğer buzdolabında beklerken ayrışırsa, tekrar mikserde yada çırpma teli ile güzelce çırparsınız, pastacı kreması yine kıvamını alır.

pastacı kreması tarifi

pastacı kreması tarifi, klasik

 

Paylaş.

Yorum Yap