Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır

0

Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır

Lezzetli ve çok kolay peynirli gül böreği tarifi ile karşınızdayız. Peynirli gül böreği tarifi, peynirli gül böreği nasıl yapılır sitemizde. Özellikle ilk defa börek yapanlar için harika bir tariftir peynirli gül böreği yapılışı.

Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır Malzemeleri

  • 3 adet yufka
  • 300 gr. Yumuşak beyaz peynir, böreklik
  • 1 su bardağı ince kıyılmış maydanoz, biraz daha fazla olabilir seviyorsanız
  • 180 ml. Kadar  süt
  • 180 ml. Kadar sıvı yağ
  • 1 yumurtanın sarısı
  • Çörek otu (faydaları saymakla bitmez)
  • Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır

Peynirli gül böreği nasıl yapılır?

Yapılışı kolay ve lezzetli bir börek tarifi. Peynirli gül böreği tarifi için ilk olarak bir kapta peynirimizi çatalla eziyor, içine maydanozları katıp, karıştırıyoruz güzelce.

Yufkalarımızı tezgahta üst üste koyuyoruz, önce ortadan ikiye, sonra dörde toplamda 12 üçgen parça olacak şekilde bölüyoruz.

Sonra hazırladığımız üçgen yufkaların üzerlerine tatlı kaşığı ve fırça kullanarak yağ sürüyoruz. Sonra da süt sürüyoruz.

Bir üçgen yufkayı önümüze alıyoruz. Geniş tarafına biraz peynirli maydanozlu harç koyup, kısa ucuna doğru sarıyoruz. Bir ucundan kendi ekseni etrafında gül gibi sarıyoruz. Bütün üçgen yufkaları bu şekilde hazırlıyoruz.

Sardığımız peynirli gül böreği yapılışı için hamurlarımızı yağladığımız fırın tepsimize diziyoruz.

Yumurta sarısını çırpıyoruz, içine çok az yağ ekliyoruz. Sonra fırça kullanarak fırın tepsimizdeki gül böreklerinin üzerine sürüyoruz.  En son çörek otu serpiyoruz gül böreklerimizin üzerine.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 45-55 dk. Kadar pişiriyoruz kontrollü olarak. Üzeri kızarınca iyice, gül böreği tarifi pişmiş demektir. Peynirli gül böreği tarifi bu kadardır. Afiyet olsun.

Not: İsterseniz peynirli gül böreği tarifi için, bunun aynısını bir miktar ıspanak ta kullanarak, ıspanaklı peynirli gül böreği olarak da deneyebilirsiniz.

peynirli gül böreği nasıl yapılır

peynirli gül böreği nasıl yapılır

 

Paylaş.

Yorum Yap