Peynirli Gül Böreği Tarifi

0

Peynirli Gül Böreği Tarifi

Güzel ve pratik bir börek tarifi, peynirli gül böreği tarifimizi beğeneceğinizi umarız. Peynirli gül böreği nasıl yapılır? malzemeleri ve ayrıntılı yapılışı ile burada.

Peynirli Gül Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 3 yufka
  • 60 gr. kadar tereyağı gerekiyor

İç malzemeleri için:

  • 200 gr. peynir (kaşar loru da olabilir)
  • 8 dal kadar maydanoz

Üzeri için:

  • 1 yumurtanın sarısı
  • 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ gerekiyor

Peynirli Gül Böreği Nasıl Yapılır

Peynirli gül böreği tarifimiz için ilk olarak tereyağımızı eritiyoruz tezgaha yanımıza alıyoruz. Peynirli maydanozlu iç harcımızı hazırlıyoruz, tezgaha yanımıza alıyoruz. Peynirli gül böreği tarifi için bir adet yufkayı dört parçaya bölüyoruz.

Böldüğümüz yufkanın bir parçasını tezgahta, bir fırça kullanarak tereyağı ile yağlıyoruz güzelce.

Yufkanın ortasından bir elimizin parmak uçlarıyla tutarak saat yönünde bir kaç tur çeviriyoruz. Böylece ortasında çukur olan gül şeklimiz ortaya çıkmış oluyor. Ortasında oluşan çukura peynirli maydanozlu iç harcımızdan bir miktar, göz kararıyla koyuyoruz.

peynirli gül böreği nasıl yapılır

peynirli gül böreği nasıl yapılır

Sonra da çukurun etrafındaki yufka parçaları, peynirli iç harcın üzerine doğru kapatılır. Böylece gonca gül böreğimizin şeklini oluşturmuş olduk.

peynirli gonca gül böreği yapımı

peynirli gonca gül böreği yapımı

Peynirli gonca gül böreğimizi, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimize diziyoruz. Diğer yufka parçalarını da bu şekilde hazırlıyoruz. Bir adet yumurta ve iki yemek kaşığı sıvı yağı birlikte çırparak, fırça ile tüm peynirli gonca gül böreği tariflerimizin üzerine sürüyoruz.

Tepsimizi önceden ısıtılmış 190 derece fırına vererek böreklerimiz iyice kızarana kadar yarım saat kadar kontrollü olarak pişiriyoruz. Kolay börek tarifleri, peynirli gül böreği yapımı sıcak sıcak çayın yanına keyifle servis edebilirsiniz.

Peynirli gül böreği nasıl yapılır? tarifimiz bu kadar. Peynirli gül böreği tarifi afiyet olsun.

peynirli gonca gül böreği tarifi

peynirli gonca gül böreği tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap