Peynirli İrmik Helvası Yapılışı

0

Peynirli İrmik Helvası Yapılışı

Peynirli irmik helvası tarifi, hatay usulü peynirli irmik helvası yapılışı sizler için sitemizde. Peynirli irmik helvası tarifi oktay usta farkıyla burada.

Peynirli İrmik Helvası Tarifi Malzemeleri

  • 100 gr. kadar tuzsuz peynir
  • 1.5-2 su bardağı kadar su
  • yarım su bardağı kadar irmik
  • 1 su bardağı kadar şeker
  • bir miktar çam fıstığı içi
  • 2-3 yemek kaşığı kadar tereyağı
  • üzeri için antep fıstığı, ceviz, fındık vs.

Peynirli İrmik Helvası Yapılışı

Hatay usulü, peynirli irmik helvası yapılışı için; şeker ve suyu karıştırıp eritiyoruz. Sonra uygun bir tencereye koyup, kaynatıyoruz.

Sonra tuzsuz peyniri ince ince doğruyoruz. Suyunu varsa sıkalım elimizle. (hatay yöresine ait künefe peyniri, tuzsuz yumuşak peynir çok daha iyi olur)

Peynirli irmik helvası yapılışı için; tereyağını ayrı bir tencerede eritelim. Çam fıstıklarını ekleyip çeviriyoruz rengi değişene kadar hafiften. İçine irmiği katalım, irmiği karıştırarak kavuralım. Sonra kaynamış sıcak şerbeti kavrulmuş irmiğin üzerine döküyoruz. Sonra tenceredeki irmiğimizi suyunu çekene dek, karıştıralım. Kıvamı gelince ateşten alalım tenceremizi.

Suyunu süzüp, dilimlediğimiz tuzsuz peynirimizi tencereye ilave edelim. Sonra tenceremizin kapağını kapatalım. Bu şekilde peynirler eriyene kadar bekliyoruz. (isterseniz iyice karıştırabilir, isterseniz karıştırmazsınız bu aşamada) Sonrasında peynirli irmik helvası tarifini servis tabağına alıyoruz. Üzerine antep fıstığı ceviz, fındık vs. ekleyip servis ediyoruz. Hatay usulü irmik helvası tarifimizi seveceğinize eminiz.

Peynirli irmik helvası tarifi oktay usta bu kadardır. Peynirli irmik helvası tarifimiz afiyet olsun efendim.

Not: Peynirli irmik helvası yapılışı için, tuzsuz köy peyniri ile de yapılabiliyor. Yumuşak bir peynir tercih edin.

 

peynirli irmik helvası tarifi

peynirli irmik helvası tarifi

Paylaş.

Yorum Yap