Peynirli Katmer Poğaça Tarifi

0

Katmer Poğaça Yapılışı

Kolay poğaça tarifi için peynirli katmer poğaça tarifimizi yapalım. Katmer poğaça yapılışı tüm ayrıntısı ile sitemizde yine.

Katmer poğaça tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Hem kolay hem lezzetli güzel bir poğaça tarifi

Peynirli Katmer Poğaça Tarifi Malzemeleri

  • 6-6.5 su bardağı kadar un gerekli
  • 1 tatlı kaşığı kadar kuru maya kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar ılık süt gerekli
  • yarım su bardağı kadar oda sıcaklığında margarin
  • 2 su bardağı kadar ılık su kullanıyoruz
  • çeyrek su bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz kullanıyoruz
  • 1 yumurta sarısı üzerine kullanıyoruz
  • içi için beyaz peynir kullanalım (istediğiniz bir beyaz peynir)

Peynirli Katmer Poğaça Tarifi Oktay Usta

Peynirli katmer poğaça tarifi oktay usta için, bir kasede bir yemek kaşığı kadar toz şeker, bir miktar ılık su ve kuru mayamızı on beş dakika kadar bekletip, çözdürelim.

Sonra bir derince yoğurma kabının içine 6 su bardağı elenmiş unumuzu ve tuzumuzu alalım. Ortasını elimizle açalım, içine on beş dakika bekleyip, çözünmüş mayamızı koyalım. Sonra sırasıyla diğer malzemelerimizi, süt, su, sıvı yağımızı eklemeye başlayalım.

Tüm malzemeleri yoğurmaya başlayalım. Elimize yapışmayan yumuşak şekillenebilir bir hamur elde edelim.  Unumuzu azar azar eklemek kaydıyla ayarlayabilirsiniz. El açması poğaça tarifi için kıvamında bir hamur yapmak çok önemli.

Hamurumuz hazır olunca, üzerine bir bez örtelim, sonra oda sıcaklığında yaklaşık 45 dakika kadar bekletelim kabarsın.

Kabaran hamurumuzu hafifçe unlanmış tezgaha alalım, tekrar yoğuralım ve 16 adet yuvarlak bezeye ayırıp tezgaha dizelim.

Sonra her yuvarlak bezeyi, merdane kullanarak yaklaşık pasta tabağı büyüklüğünde açalım güzelce. Aralarına yumuşamış tereyağını sürerek üst üste sekiz tane olacak şekilde dizelim.  (burası önemli her beze üzerini iyice yağlayıp üst üste koymalısınız )  Sekiz tane yuvarlak açtığımız bezeyi, aralarını yağlayarak üst üste tezgaha koyalım. Sonra diğer sekizli bezeyi de bu şekilde hazırlayıp tezgaha üst üste dizelim. İki grup sekizli üst üste bezemiz olmuş oldu.

el açması poğaça tarifi

el açması poğaça tarifi

Sonra iki grup sekizli bezenin üzerini bir bezle kapatıp, buzdolabına kaldırıp yarım saat bu şekilde dinlendiriyoruz ki tereyağı işlesin güzelce.

Yarım saat kadar dinlenen bezeleri tezgaha alalım tekrar. Sekizli birinci grup bezeyi, oklava ile güzelce yaklaşık tepsi büyüklüğünde açalım. Sonra açtığımız yuvarlak büyük hamuru tam on altı adet üçgen elde edecek şekilde bıçakla keselim. (sigara böreğinde olduğu gibi )

Ardından her üçgenin geniş kısmına göz kararı beyaz peynir koyalım, sonra da uca doğru tek tek saralım.

katmer poğaça yapılışı

katmer poğaça yapılışı

Sardığımız katmer poğaça tarifi hamurlarını yağladığımız fırın tepsisine dizelim. El açması poğaça tarifi bitmek üzere…

Diğer sekizli bezeyi de dolaptan çıkarıp bu şekilde hazırlayalım. Tepsiye dizelim.

Üzerlerine çırpılmış yumurta sarısı sürelim tepsideki katmer poğaçalarımızın. Tepside bu şekilde yaklaşık on dakika kadar daha bekletelim.

Peynirli katmer poğaça tarifimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirelim. Peynirli katmer poğaça tarifi oktay usta bu kadar.

Katmer poğaça tarifi afiyet olsun efendim. Peynirli katmer poğaça yapılışını fırından çıktıktan sonra, ılınmasını bekleyip servis edebilirsiniz.

Not: Katmer poğaça tarifi, kolay poğaça tarifi, el açması poğaça tarifi, tam ölçüsünde poğaça tarifi için sitemizde bulunan diğer tariflere göz atabilirsiniz.

 

peynirli katmer poğaça tarifi

peynirli katmer poğaça tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap