Pizza Ekmek Tarifi Yapıyoruz

0

Pizza Ekmek Nasıl Yapılır

Pizza ekmek nasıl yapılır? pizza ekmek yapılışı sitemizde. Kahvaltı sofraları için, kalabalık sofralar için pratik bir pizza ekmek tarifi yapıyoruz. Aslına bakarsanız bu tarif çok kolay olup, aileniz müdavimi olacak. İstediğiniz basit malzemeler ekleyerek tarifi zenginleştirebilir, istediğiniz peynir, yeşillikleri kullanarak değişik pizza ekmek tarifleri yapabilirsiniz.

Pizza ekmek yapılışı, malzemeleri ayrıntılı tarifi aşağıda yer alıyor. Size sadece denemek kaldı.

Pizza Ekmek Tarifi Malzemeleri

  • 3 yemek kaşığı kadar tereyağı kullanalım oda sıcaklığında
  • 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı + 1 yemek kaşığı daha kullanıyoruz
  • 4-5 diş sarımsak çok ince kıyalım keskin bir bıçak yardımı ile
  • bir tutam kırmızı pul biber gerekli
  • yarım tatlı kaşığı kadar kekik
  • çeyrek su bardağı kadar ince kıyılmış maydanoz gerekli
  • 1 tutam taze fesleğen
  • 1 adet büyük ekmek
  • 300 gr. kadar rendelenmiş domates gerekli
  • 250 gr. kadar rendelenmiş peynir (mozerella ya da istediğiniz bir rendelenmiş peynir de olur, bir kaç peyniri karıştırabilirsiniz, biraz parmesanda )

Pizza Ekmek Yapılışı

Pizza ekmek yapılışı için ilk olarak büyük ekmeğimizi (tam buğday olur, çavdar olur, normal olur ama taze fırından çıktığı gibi olmasın) önce ortadan ikiye, sonra yanlamasına bölelim bir bıçakla.

Birinci aşama, ekmeğin bölünüp, sıkıştırılması aşaması:

Ardından bu dört parça ekmeğimizi bir tost makinesine koyup, bastıralım böylece ekmeğin o şişkinliği pufluğunun gitmesini sağlayalım. Burası önemli. (çok az ısı kullanabilirsiniz tost makinesinde, ama tost yapmayalım)

Ekmeklerimizi bu şekilde bastırıp hazır edelim bu arada biz diğer malzemelerimizi hazırlamaya koyalalım. Fırınımızı ısıtalım 200 dereceye getirip önce.

İkinci aşama, sarımsaklı, tereyağlı sosun hazırlanması:

Şimdi bir tava içine üç yemek kaşığı kadar zeytinyağını alalım. (bir yemek kaşığı zeytinyağını sonraya ayırdık) Zeytinyağı ısınınca tereyağını da ekleyelim içine. İnce kıyılmış sarımsaklarımızı ekleyelim. Bir tahta kaşıkla hemen sarımsakları öldürmeye başlayalım. Ardından üzerine kekik, pul biber ekleyelim. İnce kıyılmış maydanozların yaısını ve bir miktar fesleğen serpelim. Tuzu da ekledikten sonra tavamızı ateşten alalım.

Tost makinesinde sıkıştırdığımız, pufluğu gitmiş ekmekleri tezgaha alalım efendim.

Sonra tavada ki sarımsaklı sosumuzu kaşık ile alarak bir fırça yardımı ile sıkıştırdığımız ekmeklerin yüzeyine yayalım efendim.

Üçüncü aşama, domates sosunun hazırlanması:

Sonra da tavada kalan sarımsaklı yağlı karışımın üzerine rendelediğimiz domatesleri ekleyelim. Orta ateşte karıştırarak pişirelim hızlıca. Yaklaşık on onbeş dakika kadar domates sosunu karıştırarak, tuzunu da ekleyerek pişirelim.

(tavada kalan sarımsak, kekik, tereyağı ile birleşecektir domates rendesi, bu nedenle çok aşırı domates eklemenize gerek yok, mümkün olduğu kadar az )

Fırına verilmesi:

Bu arada üzerine sarımsaklı tereyağlı karışımı sürdüğümüz ekmeklerin üzerine bu kez peynirlerimizin yarısını (ya da dörtte birini) serpelim. Fırına verip, yaklaşık 6-8 dakika kadar ısıtalım. Peynirlerimiz eriyince alalım fırından tezgaha hemen.

Hazırladığımız domates sosunu fırından çıkan ekmeklerin üzerine göz kararı güzelce sürelim yayalım.

Tekrar fırına verilmesi:

Ardından kalan peynir rendesini, domates sosunun üzerine serpelim yine. Bu kez tekrar fırına verip, ekmekler kahverengi olana dek, peynirler eriyip, tüm malzemeler birbirine geçene dek pişirelim. (yaklaşık on dakika kadar tutuyor süre)

Pizza ekmek tarifini son kez alınca masaya servis etmeden, kalan maydanozları, fesleğenleri, bir miktar parmesan peynirini serpelim. Kalan bir yemek kaşığı zeytinyağını da ekmeklere dağıtalım en son işlem.

Bir miktar soğuyunca pizza ekmek tarifi yenmeye hazırdır. Pizza ekmek yapılışı bu kadar. Pizza ekmek nasıl yapılır tarifimizin umarız keyfini çıkarırsınız.

Pizza ekmek tarifi afiyet olsun efendim.

pizza ekmek tarifi

pizza ekmek tarifi

Paylaş.

Yorum Yap