Pizza Hamuru Tarifi

0

Pizza Hamuru Tarifi Oktay Usta

Pizza hamuru nasıl yapılır, pizza hamuru tarifi ile evde de kendinize göre istediğiniz gibi nefis pizzalar yapabilirsiniz. Pizza hamuru tarifi, malzemeleri ve tüm ayrıntısı ile burada efendim. Pizza hamuru tarifi oktay usta ile kalabalık sofralar, keyifli kahvaltılar, maç keyfi vs. gibi anlarınızı keyfe dönüştürün.

Ev yapımı pizza hamuru tarifi aslında çok kolay. Ne yapsam diye düşündüğünüz zamanlar için bu tarifi not edin. Çocuklarınız yaptığınız pizzalara bayılacaklar, emin olun.

Pizza Hamuru Tarifi Malzemeleri

  • 5 su bardağı kadar un (3 ve 2 su bardağı şeklinde kullanıyoruz)
  • yarım yemek kaşığı kadar tuz
  • 1 yemek kaşığı kadar toz şeker
  • 2 yemek kaşığı kadar instant maya
  • 4 yemek kaşığı kadar zeytinyağı (sıvı yağ da olur)
  • 2 su bardağı ılık su

Ev Yapımı Pizza Hamuru Tarifi

Ev yapımı pizza hamuru tarifimiz için büyükçe bir karıştırma kabına ilk başta 3 su bardağı unumuzu alalım. Üzerine bir yemek kaşığı kadar toz şekeri ekleyelim.

Sonra, yarım yemek kaşığı kadar tuzu, iki yemek kaşığıkadar instant mayayı, 4 yemek kaşığı kadar sıvı yağı da ekleyelim.

Bir elimizle hafiften başlayalım karıştırmaya, bir elimizle de yavaşça iki su bardağı kadar ılık suyu aktaralım azar azar.

Bir elimizle iyice karıştırdığımız bu hamur biraz cıvık bir hamur olacaktır şimdilik. Şimdi kalan iki su bardağı unu da ekleyelim yavaşça. Sonra yoğurmaya devam edelim. Bir süre yoğurup, çok hafif cıvıkca, ele yapışan bir hamur elde ediyoruz.

Adından üzerini kapatıp yaklaşık yarım saat, kırk dakika kadar oda sıcaklığında mayalanması için bekletiyoruz.

Bu sürenin sonunda pizza hamurumuzun kapağını açıyoruz, tezgaha alıyoruz. Hafifçe unlanmış tezgahta hamuru tekrar yoğuruyoruz efendim. Ev yapımı pizza hamuru tarifi bitti sayılır.

Hazırladığımız pizza hamurunu tezgahta üç eşit parçaya bölelim, her parçayı el ve merdane kullanarak istediğimiz büyüklükte pizza tabanı olarak kullanabiliriz.

Pizza hamuru tarifi bu kadar. Pizza hamuru nasıl yapılır tarifimiz için istediğimiz malzemelerle üst harcını hazırlayıp lezzetli pizzalar yapmanız mümkün.

pizza hamuru tarifi

pizza hamuru tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap