Portakallı Kek Tarifi

0

Portakallı kek tarifi, sırlı krem peynirli, portakal özlü harika bir tarif. Portakallı kek tarifleri içinde en sevdiğiniz tarif olacağına eminiz. Krem peynirli sırla kaplı, portakal marmelatlı nefis bir portakallı kek tarifi lezzeti. Her aşaması sizin için adım adım anlatılmış portakallı kek tarifi oktay usta farkıyla aşağıda. Portakallı kek yapımı için ilk olarak malzemeleri hazırlayalım. Gram olarak verilmiştir. Sonra portakallı kek yapımı için önce keki, sonra o soğurken de krem peynirli kremasını hazırlıyoruz.

Portakallı Kek Tarifi Malzemeleri

 • 2 su bardağı çok amaçlı un (280 gr)
 • 2 büyük yumurta, oda sıcaklığında
 • 1/4 su bardağı tereyağı (55 gram) oda sıcaklığında erimiş oda sıcaklığında soğumuş
 • 6 gr. kabartma tozu (1 paketin yarısı)
 • 2 gr. tuz
 • 1 su bardağı kadar şeker
 • 1 su bardağı kadar buttermilk. ( 1 su bardağı yağsız süte, 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyip on dk. bekletin, buttermilk tamamdır)
 • 2 gr. vanilya ekstresi
 • 1 portakal kabuğunun ince rendesi (12 gram)

Sır – krema malzemeleri:

 • 115 gr. kadar krem peynir
 • 4 yemek kaşığı tereyağı ( oda sıcaklığında yumuşamış)
 • 2 yemek kaşığı portakal marmelatı
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış  portakal suyu (arzunuza göre yarım kaşık fazla da olabilir)
 • 2 su bardağı kadar pudra şekeri (230 gram)
 • 1/2 tatlı kaşığı vanilya ekstresi, (2 gram)
 • 1/2 tatlı kaşığı ( 8 ml. kadar)  portakal özü

Portakallı Kek Tarifi

Portakallı kek tarifi, sırlı krem peynirli portakallı kek yapımı için; ilk olarak küçük bir kapta kabartma tozu, tuz ve unu eliyoruz. Karıştırıp bir kenara koyuyoruz. Sonrasında;

Geniş bir kaba, şeker ve yumurtayı koyuyoruz. İyice birbirine yedirene kadar güzelce çırpıyoruz. Sonra içine portakal kabuğu rendesini, vanilya özünü ve  buttermilk ekliyoruz. Tekrar birbirine karışana kadar iyice çırpıyoruz.

portakallı kek 1

portakallı kek 1

portakallı kek 2

portakallı kek 2

İçine erimiş ve soğutulmuş oda sıcaklığındaki tereyağını ekliyor, karışımı güzelce birbirine geçmesi için çırpıyoruz. Un karışımını azar azar ekleyip, sadece birbirine kaynaşması için dikkatlice karıştırıyoruz. Islak malzemeyle un sadece karışmalı çırpmayın fazla.

portakallı kek 3

portakallı kek 3

22 cm lik yuvarlak bir kek kabının dibini kaplayacak düzgünlükte yağlı kağıt veya folyo seriyoruz. Derin kalıbın tabanını bu yağlı kağıtla düzgünce kaplıyoruz. Biraz folyoyu-kağıdı fazla bırakırsanız, kalıptan folyodan tutarak kolay çıkarırsınız. Biraz tereyağı sürüyoruz kalıbın dibine. Hazırladığımız hamuru meyilli bir şekilde döküyoruz. Slikon spatula ile üstünü düzeltiyoruz güzelce. Ortasına bir kürdan saplıyoruz. Yaklaşık 30 dk. kadar önceden ısıtılmış 180 derece fırında kürdanımız temiz çıkana kadar pişiriyoruz.

portakallı kek 4

portakallı kek 4

Pişince önce kekin kalıpta yaklaşık 20 dk. kadar soğumasına izin veriyoruz. Sonrasında kalıptan  ters çevirip çıkararak ızgara teline alıp soğumasını sağlıyoruz.

Kekimiz tamamen soğuyunca; tırtıklı bir bıçak kullanarak yanlamasına kekimizi iki yuvarlak kek elde etmek üzere yavaşça kesiyoruz.

Portakallı Kek Kremasının Hazırlanması:

Portakallı kek tarifi kremasını (sır) hazırlıyoruz. Bunun için önce portakal suyunu taze sıkıyoruz. Krem peyniri, portakal marmelatını, portakal özünü, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını, ve portakal suyunu, vanilya ekstresini birleştiriyoruz. Tamamen kaynaşıp pürüzsüz bir kavam elde edene kadar mikserde önce yavaş sonra yüksek devirde çırpıyoruz. Sonra pudra şekeri ekleyip, tekrar çırpıyoruz. Krem peynirli portakallı kek tarifi sırımız hazırdır.

portakallı kek 5

portakallı kek 5

Kekin alt yarısını tezgaha alıyoruz. Üstüne her tarafına olmak üzere biraz portakal marmeladı sürüyoruz. (arzunuza göre) Marmeladın üzerine hazırladığımız sırı, krem peynirli portakallı sırımızın 1/4 kadarını sürüyoruz . Portakal marmeladı tamamen kaplanmış oluyor. Sonra kekin üst tabakasını bunun üzerine kapatıyoruz. Kalan krem peynirli sırı pastamızın üzerine sürüp her tarafını hazırladığımız sırla kaplıyoruz.

portakallı kek 6

portakallı kek 6

Portakallı kek tarifi bu kadardır. Servis etmeden önce portakallı kek tarifi bir müddet buzdolabında dinlendiriyoruz. Afiyet olsun. Sitemizde diğer portakallı kek tariflerini de deneyebilirsiniz.

 Sır, portakallı kek tarifi kremasının biraz daha sertçe olmasını istiyorsanız; içine bir miktar daha pudra şekeri koyabilirsiniz. Eğer biraz daha akışkan istiyorsanız içine biraz süt koyarsanız daha akışkan bir sır elde edersiniz. Buttermilk evde kendiniz farklı bir yöntemle; yoğurt ve sütü bir kavanozda çırparak da yapabilirsiniz. Portakallı kek tarifi oktay usta farkıyla.

 

portakallı kek tarifi

portakallı kek tarifi

Paylaş.

Yorum Yap