Pratik Alman Pastası Tarifi

0

Pratik Alman Pastası Nasıl Yapılır

Pratik alman pastası tarifi ile güzel bir gün geçireceğiz birlikte. Pratik alman pastası nasıl yapılır tüm aşamaları ile hiç bilmeyenlerin bile adım adım takip edebileceği bir tarif ile sizler için aşağıda efendim.

Pratik alman pastası tarifi için önce keki sonra kremasını hazırlayacağız. Aslında kolay bir pasta. Büyükçe bir alman pastası yapabileceğiniz gibi, isterseniz kekini minik minik de yapabilirsiniz efendim.

Pratik Alman Pastası Tarifi Malzemeleri

Kek malzemelerimiz:

 • 3 tane yumurta
 • 1 yemek kaşığı kadar yoğurt
 • 1 su bardağı kadar toz şeker
 • yarım su bardağı kadar sıvı yağ
 • yarım su bardağı kadar süt gerekli
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı kadar vanilya kullanalım
 • 2 su bardağı kadar un kullanalım

Alman pastas krema malzemeleri:

 • 3 su bardağı kadar süt gerekli
 • 2 yemek kaşığı kadar un gerekli
 • 1 yemek kaşığı kadar nişasta
 • 1 tane yumurta
 • 4 yemek kaşığı kadar toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı kadar vanilya
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı
 • 1 yemek kaşığı kadar krema
 • Üzeri için ise bolca pudra şekeri kullanacağız

Pratik Alman Pastası Oktay Usta

Pratik alman pastası oktay usta tarifimize başlayalım efendim. Cam büyükçe bir karıştırma kabı alalım öncelikle.

Alman pastası keki nasıl hazırlanır:

Karıştırma kabının içine yumurta ve toz şekeri alalım. Sonra mikser ile güzelce çırpalım efendim. Çok iyi çırpmamız gerekiyor yumurta ve şekeri efendim, unutmayın.

Çırptığımız bu karışımın içine sırasıyla, sütümüzü, sıvı yağımızı ve yoğurdumuzu ekleyelim,  eklerken bir yandan da mikser ile yine çırpalım. Tüm malzemeler birbirine karışsın efendim.

Şimdi kuru malzememizi ekleyemeye sıra geldi efendim. Başka bir kabın içine iki su bardağı kadar unu eleyerek alalım. Sonra içine kabartma tozunu ve bir tatlı kaşığı kadar vanilin ekleyelim. Güzelce bir kaşıkla karıştıralım bu kuru malzemeleri. (kuru malzemelerimiz böylece karışmış, topaklanmamış olacaktır)

Hazırladığımız kuru malzememizi yukarıdaki sıvı karışıma ekleyelim. İsterseniz yine eleyerek ekleyin.

Kuru malzemelerimizi ekledikten sonra, bir spatula ile güzelce tüm malzemeleri karıştıralım. Alttan üste doğru malzemeler birbirine girene kadar güzelce karıştıralım.

Kuru malzemeleri eklerken kesinlikle mikser kullanmayalım efendim. Burası önemli. Bu nedenle sadaece spatula ile, çırpmadan yeteri kadar karıştıralım yavaşça.

Yuvarlak bir kelepçeli kek kalıbının içine yağlı kağıt serelim. Tabanına seriyoruz yağlı kağıdımızı. Ardından kağıdı ve kalıbın kenarlarını tereyağı ile ellerimizi kullanarak güzelce yağlayalım. Bu aşama önemli, tereyağı ile kalıbın tabanını, yani yağlı kağıdı ve kalıbın kenarlarını güzelce atlamadan yağlıyoruz efendim.

Şimdi de yavaşça; hazırladığımız karışımı eğimli olarak kek kalıbının içine boşaltıyoruz. Kalıbı bir iki kez yere vuralım hafifçe.

Önceden ısıtılmış 190 derece fırında yaklaşık 25 dk. civarı kontrollü olarak pişirelim efendim. Alman pastası keki nasıl hazırlanır, gördüğünüz gibi bu kadar basit bir işlem efendim.

Alman pastası kekimiz pişerken biz kremasını hazırlamaya başlayalım efendim.

Krema için bir orta boy tencere içine üç su bardağı kadar sütümüzü alalım. Sütümüz normal soğuk süt efendim bu arada.

Sonrasında tenceredeki sütün içine iki yemek kaşığı kadar unu ve bir yemek kaşığı kadar nişastayı ekleyelim. Bir çırpma teli ile un ve nişastayı sütle güzelce karıştıralım.

Karıştırdıktan sonra içine dört yemek kaşığı toz şekeri ekliyoruz. Yine çırpma teli ile karıştıralım.

Sonrasında bu tencereyi orta ateşe alalım. Bir çırpma teli ile güzelce karıştırarak muhallebi kıvamında pişirmeye başlıyoruz.

Karışımım göz göz olup fokurdamaya başlayana kadar karıştırmaya devam edelim. Sonrasında ocaktan alalım. Sonra hemen bir tatlı kaşığı kadar vanilyayı ekliyoruz. Yine çırpma teli ile güzelce karıştıralım. İçine bir yemek kaşığı dolusu tereyağı da ekliyoruz ve çırpma teli ile tereyağı eriyene kadar karıştıralım.

Tereyağımız eriyip, biraz daha pürüzsüz olana dek karıştıralım çırpma teli ile. Tezgahta tenceremizi kenara alalım.

Kremamızın üzeri kabuk bağlamasın diye yaklaşık beş-on dakika kadar sonra yine çırpma teli ile bir kez daha güzelce çırpalım efendim. Çırptıktan sonra üzerine streç film çekelim. Streç film direkt olarak kremanın üzerine değsin, temas etsin yüzeyine. Böylece krema kabuk bağlamadan soğuyacaktır.

Artık pişmiş olan pratik alman pastası kekini tezgaha alalım. Tezgahta oda sıcaklığına gelip soğusun efendim. Hem kekimiz hem kremamız tezgahta soğuyacaklar efendim.

Soğuyan alman pastası kekimizi kelepçeli kalıptan kurtaralım efendim. Sonra da kekimizi tam ortasından tırtıklı bir ekmek bıçağı ile (ya da kesme teli ile) yatay olarak ikiye keselim. Bir taban ve üst elde etmiş olduk. Tabanını servis tabağına alalım.

Soğuyan alman pastası kremasını bir poşete dolduralım. (hala soğumadıysa kremayı buzdolabına alabilirsiniz bir süreliğine) İsterseniz kaşıkla da kremayı keke sürebilirsiniz.

Not: Bu aşamada alman pastasını muzlu veya değişik meyveli yapabilirsiniz. Dilimlenmiş muzları alman pastasının tabanının üzerine dizebilirsiniz, bir miktar krema sürdükten sonra muz dilimlerini, çilek dilimlerini vs. dizebilirsiniz efendim.

Kekin tabanının üzerine kremamızı sıkma poşeti ile veya kaşıkla güzelce aktaralım efendim.

Alman pastası tarifi için, tabanına kremayı sürdükten sonra, üzerine diğer kek parçasını kapatalım efendim. Sonra da üzerine bol pudra şekeri serpelim.

Pratik alman pastası tarifi bu kadar. Pratik alman pastası nasıl yapılır tarifimizi eğer adım adım uygularsanız ortaya çok güzel bir pasta çıkacaktır emin olunuz efendim.  Kolay pasta tarifimiz; alman pastası tarifimiz afiyet olsun.

pratik alman pastası tarifi

pratik alman pastası tarifi

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap