Puf Böreği Tarifi Oktay Usta

0

Puf Böreği Tarifi Oktay Usta

Peynirli, kolay ve lezzetli bir puf böreği tarifi oktay usta farkıyla sitemizde. Kahvaltı için, yapacak bir şey bulamadığınızda çayın yanında güzel bir seçenek olacaktır. Oktay usta puf böreği tarifini beğeneceğinizi umuyoruz.

Puf Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 500 gr. Kadar tam yağlı beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz ve dere otu karışımı
  • 1 kg. yakın un
  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı ayçiçeği yağı
  • 1 yemek kaşığı kadar üzüm sirkesi kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar ılık su
  • 250 gr. Kadar margarin
  • 1.5 tatlı kaşığı kadar tuz

 

Puf Böreği Tarifi Oktay Usta

Kolay börek tarifleri, puf böreği tarifi oktay usta farkıyla burada. Puf böreği tarifimiz için ilk olarak bir kapta iç malzememiz hazırlayalım.

Tam yağlı beyaz peyniri rendeliyoruz. Daha sonra bu peynir rendesine ince kıydığımız maydanoz ve derotlarını da katıp, çatalla karıştıralım iyice.

Margarini en sona bırakarak, tüm malzemeleri genişçe bir yoğurma kabına aktarıp, yavaşça yoğuralım. Sonra üzerine bir bez kapatarak yaklaşık yarım saat kırkbeş dk. Kadar dinlendirelim.

Sonrasında hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparalım, yeteri kadar parçalar koparınca, bu parçaları beşerli gruplandıralım.

Margarini eritelim, tezgaha yanımıza alalım.

Sonra bu bezelerin her birini tezgahta servis tabağı büyüklüğünde açalım. Aralarına erittiğimiz margarini ürelim. Bu şekilde aralarına margarin sürülmüş halde beşerli grupları üst üste koyalım tezgahta.

Her beşli grubu tezgahta önümüze alalım. Üst üste beşli grubu oklavayla açarak büyütelim. Yuvarlak geniş bir yufka elde edelim.

Bu yufkanın bir kenarına (yani yarısına) hazırladığımız iç malzemesini yerleştirelim. Burada arılıklı ve öbek öbek malzemeyi yerleştirelim.

Yufkanın diğer yarısını bu öbek öbek malzemelerin olduğu tarafın üzerine katlayalım.

Sonra bir hamur kesici veya bıçak yardımıyla, iç malzemesinin kenarlarından keselim.

Böylece bir kerede bir sürü puf böreğini keserek çıkarmış olduk.

Diğer beşli hamuru da aynı şekilde açıp, harç koyup, keselim. (istediğiniz gibi, hamur kesme aparatı ile de kesip şekiller verebilirsiniz, ya da bıçakla kesip uçlarını birleştirebilirsiniz)

Puf böreği yapılışı bitti sayılır, kızartması kaldı. Ayçiçek yağını kızdıralım. Sonra hamurlarımızı ayçiçeği yağında önlü arkalı kızartalım.

Kızarttığımız puf böreklerini  kağıt havlu üzerine aktaralım.  Servis edelim.

Puf böreği tarifi oktay usta yapılışını beğendiğinizi umuyoruz.

Kolay börek tarifleri ve sitemizde bulunan diğer oktay usta börek tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz. İstediğiniz gibi iç harcını hazırlayarak da puf böreği tarifimizi deneyebilirsiniz.

puf böreği tarifi oktay usta

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap