Rosto Köfte Tarifi

0

İftar Tarifi Rosto Köfte Nasıl Yapılır

Rosto tarifini aslında zor zannedenler için ne kadar kolay olduğunu gösterecek güzel bir tarifimiz var efendim. İftar tarifi rosto köfte nasıl yapılır, rosto köfte tarifi için hangi malzemeler kullanılır hepsi aşağıda. Yanında nefis bir patates püresi ile servis edebileceğiniz rosto yapılışı en kolay anlatımı ile acemiler için geliyor.

Farklı bir şeyler denemek isteyenler için rosto tarifi oktay usta farkıyla üstelik. Rosto köfte yapılışını mutlaka deneyiniz.

İftar tarifi rosto köfte için eğer et suyunuz var ise, sosu et suyu ile yapınız efendim. Lezzeti daha güzel oluyor. Ayrıca servis için rosto köfteyi sıcak tutunuz, patates püresi ve ızgara domates, biber ile servis edebilirsiniz.

Rosto Tarifi Malzemeleri

 • 750 gr. kadar dana kıyma (az yağlı en fazla % 20 yağlı olması gerekli efendim)
 • 1 tane büyük yumurta gerekli
 • 1 orta boy rendelenmiş kuru soğan kullanıyoruz
 • 1 su bardağından bir parmak kadar eksik galeta unu kullanacağız
 • 1.5 tatlı kaşığı kadar kimyon
 • 1 çay kaşığı kadar pul biber gerekli
 • çok az karabiber, yarım çay kaşığı yeter bile
 • 1 tatlı kaşığı kadar tuz kullanalım
 • yarım çay bardağı kadar su gerekli efendim

Sos malzemeleri:

 • 2 yemek kaşığı kadar domates salçası gerekli
 • 1 tatlı kaşığı civarı tuz
 • yarım çay kaşığı kadar toz şeker
 • 3 su bardağı kadar sıcak su gerekli

Rosto Köfte Yapılışı

İftar tarifi rosto için, rosto köfte yapılışı için ilk olarak bir yoğurma kabı alalım efendim. Tercihen cam bir karıştırma kabı, cam kase veya borcam da yoğurun göz göre daha iyi.

Kıymamızı (köftelik kıyma ama yağlı değil çok) karıştırma kabına alalım. Üzerine rendelenmiş soğanımızı katalım efendim.

Bir yumurtayı kıymanın üzerine kıralım. Ardından bir su bardağından bir parmak eksik galeta ununu da kıymamızın üzerine aktaralım efendim.

Üzerine bu kez baharatları ve tuzu ekleyelim. (baharatları isterseniz zevkinize göre de artırıp azaltabilirsiniz, ama bizce çok uygun bu miktar)

Sonra yarım çay bardağı kadar su ekleyelim bu malzemelerin üzerine efendim. Yoğurma işlemine başlayalım. Normal köfte yoğurur gibi yoğuracağız.

Köftemizi iki elimizle yoğurmaya devam edelim. Sanki içli köfte yoğurur gibi yaklaşık beş dakika kadar yoğuralım. Sonra yoğrulmuş bu köfteyi, karıştırma kabının içinde üzerine kapatarak buzdolabında yaklaşık yarım saat kadar dinlendirelim.

Yarım saatin sonunda köftemizi dolaptan alalım, yine iki elimizle köftemizi bu kez tezgahta düz bir zeminde yoğuralım. Tıpkı çiğ köfte yapar gibi iki elimizle yoğuralım ki tüm malzemeler birbirine geçsin, sonrasında dağılmasın köftemiz. Amaç bu.

Bir kaseye biraz su koyup, yoğururken bir miktar elimizi yapışmasın diye ıslatalım çok az ve öyle yoğuralım. Daha kolay olur.

Tezgaha yağlı bir kağıt serelim biraz büyükçe. Köfte hamurumuzu üzerine aktaralım.

Yoğurduğumuz bu köfteyi, yumruk kalınlığında ve tepsi uzunluğunda bir silindir haline getirelim efendim. Hafifçe avuçlarımızla bastırarak silindir şekline sokalım köftemizi.

Uzun yumruk kalınlığında ve tepsi uzunluğuna yakın bir köfte hamuru elde ettik efendim. Yağlı kağıdın kenarından başlayarak güzelce silindir köftemizi yağlı kağıda saralım efendim. Biraz sıkı olabilir. Parçalamayalım. Kağıdın yanlarını da kapatalım efendim.

Fırın tepsimizin üzerine yerleştirelim. Sonra bir aliminyum folyo ile köftemizi güzelce saralım. Her tarafından kapatalım efendim.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırına verelim. Yaklaşık 30-35 dakika içinde güzelce pişecektir.

Rosto köfte tarifimizi tezgaha alıp, yağlı kağıttan ve folyodan kurtaralım. Sonra yaklaşık yirmi dakika kadar soğuması için bekletelim.

Sonrasında rosto tarifimizi bir bıçakla birer parmak kalınlığında keskin bir bıçakla dilimleyelim. Çok hırpalamadan dilimliyoruz. Servis tepsisine diziyoruz yan yana efendim.

Şimdi rosto köfte tarifi oktay ustamızın sosunu hazırlama vakti geldi. Sosu basit.

Bir derin kase içine ilk olarak iki kaşık domates salçasını alalım. Üzerine yarım çay kaşığı kadar toz şekeri serpelim. Sonra tuzunu katalım. Üzerine üç su bardağı sıcak suyu ekleyip, hepsini çırpalım çözdürelim bir güzel. İşte size sos.

Hazırladığımız sosu bir kepçe yardımı ile servis tepsisindeki köftelerin üzerine gezdiriyoruz.

Hazırlamış olduğumuz patates püresi ile sıcak olarak rosto köfte tarifimizi servis edebilirsiniz efendim.

Rosto köfte yapılışı bu kadar. İftar tarifi rosto köfte nasıl yapılır tarifimiz umarız hoşunuza gitmiştir.

rosto köfte tarifi

rosto köfte tarifi

Paylaş.

Yorum Yap