Rüzgar Gülü Kurabiye Tarifi

0

Rüzgar Gülü Kurabiye Tarifi

Kolay kurabiye tarifi olsa da yapsak diyenlere, rüzgar gülü kurabiye tarifi burada. Rüzgar gülü kurabiye nasıl yapılır sizin için aşağıda. Kolay kurabiye tarifleri oktay usta farkıyla tüm ayrıntısı ile sitemizde yer alıyor.

Rüzgar Gülü Kurabiye Tarifi Malzemeleri

  • 150 gr. kadar margarin, oda sıcaklığında yumuşamış olmalı
  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı kadar pudra şekeri gerekiyor
  • yarım su bardağı kadar nişasta
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu
  • 2 yemek kaşığı kadar kakao
  • alabildiği kadar un kullanıyoruz

Rüzgar Gülü Kurabiye Nasıl Yapılır?

Oktay usta kurabiye tarifi, rüzgar gülü kurabiye tarifi için ilk olarak bir yoğurma kabını tezgaha alalım.

İçine 150 gr. kadar margarini, bir yumurtayı, bir su bardağı kadar pudra şekerini, yarım su bardağı kadar nişastayı, kabartma tozunu, vanilyayı aktaralım.

Bir elimizi kullanarak, karıştırıp yoğuralım. Sonrasında unu ekleyelim, tekrar yoğurmaya devam edelim. Yaklaşık 2.5 su bardağı kadar un kullansak yeterli olacaktır.

Hamurumuz istenilen kıvama gelmeden yani hala ele yapışırken iki eşit parçaya ayırıyoruz. Ayırdığımız diğer parçayı bir başka kaba aktaralım. Sonra bir kabın içindeki hamura azar azar un ekleyerek ele yapışmayan bir kıvam alıncaya dek yine yoğurmaya devam edelim.

Sonra diğer hamuru alalım, içine iki yemek kaşığı kadar kakao ekleyip, bunu da karıştırmaya yoğurmaya başlayalım. Yoğurdukça bu da kıvam almaya başlayacaktır zaten.

Artık biri sade diğeri kakaolu iki adet hamur elde etmiş olduk.

İki hamuru da tezgaha yanımıza alalım. Sonra cevizden biraz büyük parçalar koparalım, yuvarlak top yapıp bir küçük tepsiye dizelim bu topları.

Şimdi rüzgar gülü kurabiye yapımı aşamasının en zevkli kısmına geldik, çocuklar buna bayılıyorlar.

Sonrasında dört adet hamuru (iki kakaolu, iki sade) avucumuza alalım, ve diğer avcumuzu üzerine hafifçe bastırıp, dairesel hareketler ile avuçlarımızı okşuyor gibi çevirelim. Zaten dört yuvarlak hamur birbirine yapışıp, dairesel bir form kazanacak ve rüzgar gülü yuvarlak kurabiyeyi elde etmiş olacağız.

Tüm hamur parçalarını bu şekilde dairesel olarak hazırlayalım. Sonra iki kakaolu, iki sade hamuru avcumuza alıp, üstüne diğer elimizi kapatalım, dairesel hareketlerle elimizde yuvarlayalım. Birbirine geçip, rüzgar gülü şeklinde yuvarlak kurabiyeler elde edelim.

Tüm rüzgar gülü kurabiye hamurları bu şekilde yapılıp, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizildikten sonra, önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 15 dk. kadar kontrollü olarak pişirilir.

Oktay usta kurabiye tarifi; rüzgar gülü kurabiye nasıl yapılır bu kadardır. Rüzgar gülü kurabiye tarifini beğendiğinizi umarız. Afiyet olsun efendim.

rüzgar gülü kurabiye tarifi

rüzgar gülü kurabiye tarifi

Paylaş.

Yorum Yap