Sakızlı Muhallebi Tarifi

0

Sakızlı muhallebi nasıl yapılır, damla sakızlı muhallebi yapılışı, damla sakızlı hünkar muhallebisi tarifi ve malzemeleri en kolay anlatımı ile aşağıda yer alıyor.

Mutfağa yeni yeni alışan kızınız için kolay bir tarif. Çocukların mutfağı sevmesi için, damla sakızlı muhallebi tarifi severek yapabilecekleri bir muhallebi tarifidir.

Sakızlı Muhallebi Tarifi Malzemeleri

  • 1 su bardağı kadar şeker
  • 2.5 su bardağı kadar süt
  • bir su bardağından iki parmak eksik mısır nişastası
  • yarım su bardağı kadar su
  • 3 adet damla sakızı
  • yarım su bardağı file badem veya file antep fıstığı

Sakızlı Hünkar Muhallebisi Tarifi

Kolay muhallebi tarifi arayanlar için hem kolay hem özel bir muhallebi tarifi. Sakızlı hünkar muhallebisi tarifi, seveceğiniz kolay bir muhallebi tarifidir. Bir tencereye sütü ve şekeri ekleyip orta ateşte ısıtmaya başlıyoruz. Şeker eriyinceye dek ısıtalım. Sonra derin dondurucuda bekleyen damla sakızını kolayca dövüp ısınan sütün içine katıyoruz. Sonra kaynamasını bekliyoruz. Bu arada mısır nişastasını yarım bardak su ile açıp karıştırıyoruz. Sütümüz kaynamaya başlayınca içine file fıstıklarımızı atıyoruz peşinden hazırladığımız nişastayı yavaş yavaş bir yandan karıştırarak ekliyoruz. Hafifçe karıştırarak kaynayan sütümüzün 3 dk. kadar daha kaynamasını, hünkar muhallebimizin kıvam almasını sağlıyoruz. Sonrasında muhallebimizi kaselere paylaştırıp tezgahta soğumaya bırakıyoruz. Sonra buzdolabına kaldırıyoruz. Soğuduktan sonra hünkar muhallebisi üzerine file badem, file fıstık serperek servis ediyoruz. Sakızlı hünkar muhallebisi tarifi bu kadardır. Afiyet olsun.

sakızlı muhallebi tarifi

sakızlı muhallebi tarifi

Paylaş.

Yorum Yap