Şambalı Tatlısı Yapılışı

0
şambalı tatlısı yapılışı

şambalı tatlısı yapılışı

Şambalı tatlısı tarifimizi sizlere sunuyoruz. Şambalı tatlısı yapılışı, malzemeleri ve ayrıntılı tarifi ile aşağıda yer alıyor.

Şambalı tatlısı, şambali tatlısı tarifi olarak da bilinmektedir. Şambali tatlısı yapılışı kolay olduğundan güzel bir şerbetli tarifi olarak menünüzde yer alacaktır.

Şambalı Tatlısı Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar irmik kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar süt gerekli
  • 1 çay kaşığı tepeleme karbonat kullanıyoruz tarifimizde
  • 1 su bardağından iki parmak az kadar toz şeker
  • tatlının üzeri için fıstık kullanıyoruz

Şerbet malzemeleri:

  • 2 su bardağı kadar toz şeker
  • 2 su bardağı kadar su gerekli
  • yarım limon suyu kullanacağız

Şambalı Tatlısı Oktay Usta

Şambalı tatlısı oktay usta için öncelikle tüm hamur malzemelerini uygun büyük bir tencereye aktarıyoruz. Yani irmiği, sütü, şekeri ve karbonatı birlikte tencerede karıştırdıktan sonra (iyice karıştıralım malzemeleri) 28 cm. çapında bir fırın tepsisine, bir kalıba aktarlım.

Sonra bu şekilde kalıbın ya da tepsinin içinde iki saat kadar  malzemeler birbirine geçsin diye bekletiyoruz. Böylece irmiğimiz de güzelce malzemeler ile karışıp, sütü çekip şişecektir. Fırına vermeden önce şambali tatlısını güzelce dilimleyelim arzumuza göre.

Şambalı tatlısı yapılışı için; tatlımızı fırına vermeden son olarak, ikiye kestiğimiz fıstıkları her dilimin üzerine bir ya da iki tane olacak şekilde yerleştirip, bastırıyoruz.

Tepsimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Tatlımız pişerken de biz de şerbetimizi hazırlıyoruz.

Tüm şerbetimizi bir tencerede kaynatıyoruz. Kaynar gelince; sonra beş dakika kadar altını kısarak kaynatmaya devam edelim.

İçine limon suyu ekleyip, bir iki dakika kadar sonra ateşten alıyoruz. Şerbet tarifimizi soğuması için tezgahta bekletiyoruz, isterseniz karıştırarak da soğutabilirsiniz.

Pişen şambalı tatlısı tarifini fırından çıkarıp, tezgahta ilk sıcaklığının geçmesi için bir müddet bekletiyoruz. (Bu arada dilimleri bir kez daha kesip hazırlayabilirsiniz )

Şambalı tatlısı yapılışı bitmek üzere. Şambalı tatlısı üzerine ılınmış soğumaya yakın şerbeti kepçe kepçe gezdiriyoruz.

Şambalı tatlısı oktay usta tarifimiz şerbetini yaklaşık iki-üç saat kadar çektikten sonra soğuk olarak servis edilebilir.

şambalı tatlısı yapılışı

şambalı tatlısı yapılışı

 

Paylaş.

Yorum Yap