Sarma Kadayıf Tatlısı Tarifi

0

Sarma Kadayıf Tatlısı Tarifi

Kolay tatlı tarifi arayanlar için sarma kadayıf tatlısı tarifi. Sarma kadayıf nasıl yapılır, sarma kadayıf tarifi oktay usta farkıyla burada.

 

Sarma Kadayıf Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 700 gr. kadar taze kadayıf
  • 250 gr. kadar  tereyağı
  • Bol çekilmiş ceviz içi
  • Şerbet Malzemeleri
  • 6 bardak kadar toz şeker
  • 6 bardak su
  • 3-4 damla kadar limon

Sarma Kadayıf Tatlısı Tarifi

Sarma kadayıf tatlısı tarifi, kolay tatlı tarifi arayanlar için güzel bir tatlı seçeneği olacaktır. Kadayıfımızın şerbetini hazırlamakla başlayalım sarma kadayıf tatlısı tarifine. Şerbet için su ve şekeri ocağa alalım, eriyip kaynar gelince, beş dk. sonra limon damlatıp ocaktan alalım. Karıştırıp bir süre sonra ılımaya, soğumaya bırakalım. İyice soğumalı çünkü şerbet.

Tezgahta kadayıfları elimizle tel tel koparmadan havalandırıp on dk. kadar havalandırıp, harmanlayalım. Tereyağımızı eritelim. Tezgahta yağlı kağıt üzerinde bütün kadayıfı yağlayalım, harmanlayalım güzelce. Sonra kadayıflarımızı fazla kalın olmayacak bir şekilde uzunlamasına serelim. İçine ceviz içi ekleyelim, ve saralım. Önceden yağladığımız fırın tepsimize kadayıf sarmalarını dizelim. Üzerlerine yine tereyağı parçaları koyup, fırına verelim. Kadayıfımız kontrollü olarak piştikten, altın sarısı halini aldıktan sonra, fırını kapatalım. İlk sıcaklığı geçince üzerine kepçe kepçe şerbeti gezdirelim. Sarma kadayıf tatlısı tarifi bitti sayılır. Tatlımızı bir gece dinlendirip, ertesi gün servis edelim. Sarma kadayıf tatlısı tarifi afiyet olsun efendim.

Sarma kadayıf tatlısı nasıl yapılır diyenler için güzel ve kolay bir tarif olmuştur umarım. Dilerseniz sarma kadayıf tatlısı tarifi üzerine dövülmüş antep fıstığı tozu serpebilirsiniz.

sarma kadayıf tatlı tarifi

sarma kadayıf tatlı tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap