Şeftalili Kek Tarifi

0

Şeftalili Kek Nasıl Yapılır

Şeftalili kek tarifimizi beğeneceğinizi umuyoruz. Az malzemeli yaz keki yapalım efendim. Şeftalili kek tarifimizi diğer yaz meyveleri ile de aynı mantıkla yapabilirsiniz. Sadece kalıp ölçüsüne dikkat edin, çok yapmak değil, güzel yapmak önemli. Yaz geldi, bol bol meyve sebze ile beslenmek lazım. Meyve yemenin diğer bir yolu da, meyveli kekler, pastalar vs. yapıp meyveleri o şekilde tüketmek efendim. Şeftalili kek nasıl yapılır tarifimizle bu iş çok kolay.

Şeftalili kek tarifi oktay usta farkıyla sizlerle efendim.

Şeftalili Kek Tarifi Malzemeleri

  • 1 su bardağı kadar oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı, ya da margarin,
  • 2 su bardağı kadar toz şeker
  • 4 adet yumurta kullanalım
  • 1 tatlı kaşığı kadar vanilya özü gerekli, yoksa vanilin
  • 3 su bardağı kadar un kullanıyoruz, elenmiş olsun
  • 1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu gerekli
  • yarım çay kaşığı kadar tuz gerekli
  • 2 su bardağı dolusu, taze kuşbaşı doğranmış şeftali kullanıyoruz efendim.

Şeftalili Kek Tarifi Oktay Usta

Şeftalili kek tarifi oktay usta için ilk olarak fırınımız 165 dereceye getirelim ısıtalım. Sonra kullanacağımız kek kalıbının içini bir fırça ile tereyağı kullanarak yağlayalım. Sonra da içine toz şeker serpip her yanına bulaşmasını sağlayalım efendim. Kenarda beklesin şimdilik kalıbımız.

Sonrasında büyükçe bir karıştırma kabının içine yumuşamış tereyağını ve toz şekeri ekleyelim, krema kıvamına gelene dek hafif kabarana dek mikser kullanarak çırpalım güzelce. Şeker tamamen erisin bu arada içinde.

Sonra yumurtalarımızı bu krema gibi olan karışıma birer birer ekleyelim, her eklediğimizde mikser ile iyice çırpalım karışımı. Burası önemli yumurtaları birer birer ekleyip her defasında çok iyi çırpmamız gerekli.

Ardından vanilya özünü veya vanilini ekleyelim, çırpalım. Şimdi de unumuzun dörtte birini ayıralım, geri kalanın hepsini kabartma tozu ile birlikte karışımın içine ekleyelim. Üstüne tuzu da ekleyip, karıştıralım. Bu kez mikserin en düşük devri ya da spatula kullanarak karıştırıyoruz yavaşça.

Böylece şeftalili kek tarifimizin hamurunu hazırlamada sona gelmiş olduk. Ayırdığımız un ile doğranmış şeftalileri karıştıralım. En son işlem olarak una bulanmış şeftalileri karışıma ekleyelim. Yavaşça karıştıralım içine karışsın.

Sonra da bu şeftalili kek tarifi hamurunu kek kalıbına boşaltalım. Üzerini düzleyelim.

Önceden ısıtılmış 165 derece fırında yaklaşık bir saat civarı kontrollü olarak pişirelim efendim. Fırından almadan önce kürdan testi uygulayın efendim.

Kekimizin fıından alındıktan sonra yaklaşık on-15 dakika kadar tezgahta soğumasını bekleyiniz.

Sonrasında kekimizi kalıptan çıkarınız. Dilimleyip keyfine varın efendim. Şeftalili kek tarifi oktay usta bu kadar.

Şeftalili kek tarifi afiyet olsun. Şeftalili kek nasıl yapılır tarifimizi beğendiyseniz sitemizde bulunan diğer tariflere kolay kek tariflerine de göz atınız.

şeftalili kek tarifi

şeftalili kek tarifi

 

Paylaş.

Yorum Yap