Şeftalili Labneli Muhallebi Tarifi

0

Şeftalili Labneli Muhallebi Tarifi

Oktay usta tatlı tarifleri, şeftalili labneli muhallebi tarifi ile devam ediyor. Kolay sütlü tatlı tarifi arayanlar için, şeftalili muhallebi nasıl yapılır? şeftalili labneli muhallebi yapımı tüm ayrıntısı ile aşağıda yer alıyor. İftar tatlısı olarak sütlü hafif tatlı yapmak isteyenler de yapabilir.

Şeftalili Labneli Muhallebi Tarifi Malzemeleri

Muhallebi malzemeleri:

  • 1.5 litre kadar süt
  • 8 yemek kaşığı kadar mısır nişastası
  • 10 yemek kaşığı kadar şeker
  • 200 gr. kadar labne peyniri
  • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı kullanıyoruz.

Şeftali sosu malzemeleri:

  • 4 adet büyükçe şeftali lazım
  • yarım çay bardağı kadar su
  • 5 yemek kaşığı kadar şeker
  • 3 yemek kaşığı kadar buğday nişastası gerekiyor

Şeftalili Labneli Muhallebi Tarifi Oktay Usta

Oktay usta sütlü tatlı tarifi, şeftalili labneli muhallebi tarifi oktay usta için ilk olarak muhallebimizi yapıyoruz. Bunun için bir tencerede, nişastayı, şekeri karıştıralım. Sonra soğuk sütümüzü yavaşça ekleyip, nişastayı eritelim güzelce. Ocağımızı açalım daha sonra, karıştırarak muhallebimizi pişirelim. Kıvamı koyulaşıp, göz göz kaynayana kadar devam edelim, karıştırıp pişirmeye.

Pişince tereyağını da ekleyelim, karıştıralım sonra ocağı kapatalım. Arada bir karıştırarak ilk sıcaklığının geçmesini sağlayalım. Sonra labne peynirini bu muhallebiye ekleyelim. Mikserin düşük deviri ile çırpalım güzelce, pürüzsüz bir muhallebi elde edelim.

Sonra suyla ıslattığımız bir borcama muhallebimizi aktaralım. Bu tezgahta beklesin.

Biz şeftali sosu için, şeftalilerin kabuklarını güzelce soyup, çekirdeklerini çıkaralım. Sonra rondodan geçirip püre haline getirelim.

Bir küçük tencereye, şeftali püremizi, suyla erittiğimiz nişastamızı şekeri ekleyelim Güzelce karıştırıp, ocağa alalım. Sürekli karıştırarak, yaklaşık beş dk. kadar kaynatalım ufak ateşte. Kıvamından emin olunca ateşten alalım, bir iki karıştırıp ilk sıcaklığının geçmesini sağlayalım. Sonra, ılınmış şeftalili sosumuzu borcamdaki muhallebimizin üzerine dökelim.

Bir süre bekleyip, oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim. Sonra buzdolabına kaldırıp, soğutalım. Yaklaşık 3-4 saat sonra servise hazırdır. Afiyet olsun.

Şeftalili labneli muhallebi tarifi bu kadar. Şeftalili labneli muhallebi nasıl yapılır tarifimizi beğendiğinizi umarız.

Şeftali soslu labneli muhallebi tarifi hoşunuza gittiyse, sitemizde bulunan diğer oktay usta tatlı tariflerine de göz atmanızı öneriyoruz.

seftalili labneli muhallebi tarifi

seftalili labneli muhallebi tarifi

Paylaş.

Yorum Yap