Şeker Hamuru Nasıl Yapılır

3

Şeker hamuru nasıl yapılır, evde şeker hamuru yapmanın püf noktalarını sizler için derledik.

Şeker Hamuru Malzemeleri

  • 1 su bardağı kadar mısır şurubu ( 1 su bardağı kadar şeker, çeyrek su bardağı su da kullanarak şurubu kendiniz hazırlayabilirsiniz)
  • 1 su bardağı kadar tereyağı veya margarin
  • yarım çay kaşığı kadar tuz
  • 1 çay kaşığı kadar vanilya
  • 8 su bardağı kadar pudra şekeri
  • isteğinize göre çeşitli renklerde gıda boyası

Aşağıda şeker hamuru malzemelerinin ölçeklerini de verelim:

1 su bardağı kadar şeker = 220 gr. şeker

1 su bardağı kadar margarin = 240 gr. margarin

8 su bardağı kadar pudra şekeri= 1kg. pudra şekeri

Şeker Hamuru Nasıl Yapılır

Şeker hamuru malzemelerini hazırladıktan sonra; derin bir kapta pudra şekerimizi ve mısır şurubumuzu karıştırıyoruz. Peşinden içinden ılık tereyağımızı, tuzu, vanilya ve pudra şekerimizin tamamını ekliyoruz. Sonra karıştırıyoruz güzelce. Sonra kaç farklı renk de kullanacaksak, miktarına dikkat ederek bir kaç parçaya bölüyoruz. Sonra tezgahımızda bu hamur parçalarını farklı gıda boyaları ile renklendiriyoruz. Sonrasında güzelce yoğuruyoruz. Şeker hamurumuz hazırlanması bu kadar.

Şeker hamuru nasıl saklanır

Şeker hamurunu eğer hemen kullanmayacaksanız streç filmlere iyice sarıp buzdolabı poşetinde buzlukta saklayabilirsiniz.Kullanacağınız zaman tezgahta bir merdane ile pudra şekeri serperek açabilirsiniz. Kesinlikle açma esnasında un serpmeyin, kullanmayın.

Şeker hamurlarını açtıktan sonra kurabiye kalıpları ile şekiller çıkarmak her zaman daha kolay, daha  tercih edilen bir yöntemdir.

Tezgahınızda şeker hamurlarınızı üstü açık fazlaca bekletip kurumasına neden olmayın. Çok uzarsa işiniz ya da gerektiğinden fazla el ile uğraşırsanız, hamuru bir müddet buzdolabına kaldırıp formunu kazanmasını sağlayın.

Şeker hamurunu iki yağlı kağıt arasında açmanız da kolay bir yöntemdir. Tercih edilmektedir.

Eğer şeker hamurunuz açarken veya şekillendirmeye çalışırken dağılıyor, kum gibi ufalanıyor ise bunun sebebi pudra şekerini fazlaca koymanızdır. Ya çok az miktarda tereyağı kullanın tekrar yoğurun ya da çok az dağılan bir hamursa, biraz oda sıcaklığında bekletmenizde çoğunlukla yeteli olur

Şeker hamuru kendiliğinden pasta ve kek kurabiyelere yapışmaz. Pastaların üzerine çok az krema sürmemiz şeker hamurlarının yapışmasını düzgün durmasını sağlayacaktır. Kreme tabakasını ince sürdüğünüzden, şeker hamurunun da çok ince olmadığından emin olmalısınız. Pastaların üzerine şeker hamuru yapıştırmak için genellikle marshmallow lu şeker hamuru kullanılıyor. Bu malzemeyi büyük marketlerde haribo chammallows adı altında bulabilirsiniz.  Kurabiyelerin üzerine şeker hamuru yapıştırmak isterseniz; çok az bal veya mısır şurubu sürüp şeker hamurlarını bu şekilde yapıştırmalısınız.

Şeker hamurlarını tezgahta uğraşıp yaptıktan sonra mutlaka buzdolabına kaldırıp dinlendirin bir süre. Evin sıcaklığı, ellerinizle uğraşmanız  onları deforme edecektir bunu unutmayın. Son bir not ilk yapılan her zaman acemilik eseridir unutmayın.

şeker hamuru nasıl yapılır

şeker hamuru nasıl yapılır

 

 

Paylaş.

3 yorum

  1. Salam Oktay usta. Mən Azərbaycandan yazıram. Əl işlərinizi çox bəyənirəm.Sizin öyrənciniz olmaq istəyərim

Yorum Yap