Şerbetli Midye Tatlısı Tarifi

0

Şerbetli Midye Tatlısı Tarifi

Kendine has görünüşü ile şerbetli midye tatlısı nasıl yapılır? Bu güzel şerbetli midye tatlısı tarifi için mutlaka aşağıdaki tarifimize göz atın. İftar tatlısı olarak midye tatlısı tarifini mutlaka deneyin diyoruz. Midye tatlısı yapımı ve malzemeleri en ayrıntılı tarifi ile.

Şerbetli Midye Tatlısı Tarifi Malzemeleri

 • 1 çay bardağı kadar süt
 • 1 yumurta
 • yarım paket kabartma tozu
 • irice kıyılmış ceviz içi, elinizle de kırabilirsiniz
 • bir miktar tereyağı gerekiyor
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ
 • 1 çay bardağı kadar yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı kadar sirke
 • 4 su bardağı kadar un gerekiyor
 • midye tatlımızın hamurunu açmak için bir miktar nişasta gerekiyor

Şerbet malzemeleri:

 • 3.5 su bardağı kadar şeker
 • 4 su bardağı kadar su

Şerbetli Midye Tatlısı Nasıl Yapılır

Kolay tatlı tarifleri, şerbetli midye tatlısı tarifine başlıyoruz. Derince bir kabın içine ilk olarak yarım paket kabartma tozunu ekliyoruz. Ardından bir tatlı kaşığı kadar sirkeyi ekliyoruz.

Bir çay bardağı kadar sıvı yağı, bir çay bardağı kadar yoğurdu, sonra da bir yumurta kırıyoruz kabımıza. Ardından bir elimizle karıştırmaya başlıyoruz. Bir müddet karıştırdıktan sonra da diğer elimizle de kaşık kaşık un eklemeye başlıyoruz.

Bir yandan karıştırıp, yoğurup, bir yandan un eklemeye devam ediyoruz efendim.

Yoğurup, kıvamını ayarlayıp gerektikçe un ekliyoruz. Yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz. Yoğurduktan sonra yoğurma kabında top haline getiriyoruz, yaklaşık yirmi dk. kadar bekletiyoruz bu halde.

Sonrasında tezgahımıza nişasta serpiyoruz. Top halindeki hamuru tezgaha alıp, uzun bir rulo haline getirip, sonra bıçakla parçalıyoruz. Yaklaşık 14-15 adet bezeye böldükten sonra yuvarlıyoruz her bezeyi tezgaha sıralıyoruz. Üzerine bir bez örtüp, yaklaşık on dk. kadar daha dinlendiriyoruz bezelerimizi.

Nişasta serdiğimiz tezgahta, her bezeyi alıp, elimizle yuvarlayıp hafif bastırıp tekrar yuvarlıyoruz güzelce. Oklava ile bezeyi açmaya başlıyoruz, yaklaşık tabak büyüklüğünde oklava ile açıyoruz her bezeyi. Gerektikçe nişasta kullanıyoruz, her bezeyi açıp, aralarına nişasta serpip üst üste koyuyoruz. Böylece aralarına nişasta serpilmiş yaklaşık 6 şar 8 er veya adet iki grup hamur elde ettik.

Her grubu bir miktar nişasta ile oklava ile tek bir hamur elde edene kadar yaklaşık bir tepsi büyüklüğünde açıyoruz. Sonra da yine nişasta serperek bir ucundan tutarak başa kadar rulo şeklinde sarıyoruz.

Diğer hamur grubunu da nişasta ile oklava yardımıyla yine tepsi büyüklüğünde olacak şekilde açalım. Sonra da bir ucundan başlayarak rulo halinde saralım güzelce. Gevşek bir rulo olmamasına dikkat edelim.

Sonra da rulo hamurlarımızı bıçakla yaklaşık üç santim genişliğinde kesiyoruz.

Her kestiğimiz parçayı, nişasta serpilmiş tezgahımızda oklava ile açıyoruz. Yuvarlak bir şekilde açtığımız hamur parçasının içine ceviz içi koyup, midye şeklinde üstüne kapatıyoruz. Tüm hamur parçalarını bu şekilde açıp, içine ceviz ekliyor ve yine midye görüntüsü gibi kapatıyoruz.

midye tatlısı nasıl yapılır

midye tatlısı nasıl yapılır

Güzelce yağladığımız fırın tepsimize hepsini aralıklı olarak diziyoruz sırayla.

üzerlerine erimiş tereyağı gezdiriyoruz tüm midye hamurlarının. Sonra da önceden ısıtılmış 180 derece fırında midye tatlısı tarifimizi üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Midye tatlısı şerbetinin hazırlanması..

Bu arada biz şerbetini hazırlamak için bir tencerede su ve şekeri kaynatıyoruz. Sonra kısık ateşte bir kaç dk. daha kaynattıktan sonra ateşten alıp, soğumaya bırakıyoruz.

Piştikten sonra ılınmasını bekliyor, ve midye hamurlarını bir borcama aktarıyoruz. Sonra hazırladığımız soğuk şerbetimizi üzerine aktaralım bolca. Bir süre şerbetini çekmesi için bekletiyoruz bu şekilde.

Şerbetli midye tatlısı yapımı bu kadardır. Şerbetli midye tatlısı tarifini beğendiğinizi umarız. İftar tatlısı tarifi olarak da rahatlıkla yapabileceğimiz güzel bir tatlı tarifi.

şerbetli midye tatlısı tarifi

şerbetli midye tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap