Shortening Nedir?

0

Shortening Nasıl Yapılır?

Shortening nasıl yapılır? shortening nedir sizleri bu konuda aydınlatmak istedik. Çünkü özellikle yabancı tarifler denemek isteyenlerin sık karşılaştığı bir malzemedir.

Shortening aslında hamur yapımında kullanılan bir tür katı yağ çeşididir. Shortening yurt dışında çok kolay bulunabilen fakat ülkemizde bulamayacağınız bir yağdır. Aşağıda, ev yapımı shortening tarifi de yer almaktadır. Önceden yapıp gerektiğinde kullanmak için ev yapımı shorteningi buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Shortening Ne İşe Yarar ?

Shortening ne işe yarar peki. Shortening yağı, ekmek yapımında, kurabiye yapımında ve pastacılıkta hamur işlerinde kullanılan bir yağdır. Shortening hamur işlerinin pişirilmesini kolaylaştıran bir yağdır. Şöyleki diğer yağlar unu emer yoğurma işlemini zorlaştırır bir ölçüde. Shortening ise unu emmez, hamurun içinde dağılarak yoğurma işlemini kolaylaştırır, hamurun bu şekilde elastikiyetini yani esneme özelliğini artırır. Shortening türkçeye kısalma olarak çevrilmektedir genelde.

Ev yapımı shortening

Ev yapımı shortening için gereken malzemeler, 12 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı (katı) ve 4 yemek kaşığı kadar zeytinyağı.

İlk olarak katı hindistan cevizi yağını benmari usulü yakmadan eritelim güzelce. Sonra da oda sıcaklığına gelene dek bekletip, zeytinyağı ile karıştıralım.

Şimdi de shortening tarifi için son işlemi yapalım. Bir buz kalıbının içine, sanki su koyar gibi koyalım. Buzdolabında bekletip donduralım. Buz küpü yapıyormuş gibi, ters çevirelim ve buz küpleri gibi bir kaseye dökelim shorteningi.

Bir saklama kabının içine shortening küplerini koyup, derin dondurucuda saklayalım.

Ev yapımı shortening bu kadar. İstediğiniz zaman shorteningi, yarı yarı ölçüde tereyağı veya sıvı yağlar ile rahatlıkla kullanmanız mümkündür.

Paylaş.

Yorum Yap