Sütlü Kadayıf Sarma Tarifi

0

Sütlü Kadayıf Sarma Tarifi

Sizlere iftar tatlısı olarak bütün herkesin ağzını açık bırakacak nefis bir tatlı tarifi veriyoruz, sütlü kadayıf sarma tarifi, yapılışı ve püf noktaları ile aşağıda. Sütlü kadayıf sarma nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız mutlaka tarifimize göz atın diyoruz.

Sütlü Kadayıf Sarma Tarifi Malzemeleri

Şerbet malzemeleri:

  • 3 su bardağı kadar süt
  • 2.5 su bardağı kadar şeker
  •  baklava yufkası (6-8 adet baklava yufkası kullanabilirsiniz)
  • 300 gr yaş kadayıf
  • iri kıyılmış ceviz içi
  • 100 gr. kadar erimiş tereyağı

Sütlü Kadayıf Sarma Nasıl Yapılır

Sütlü kadayıf sarma nasıl yapılır için ilk olarak; iki kat baklava yufkası düz bir zemine serilir.

Sonra üzerine yaş kadayıfı elimizle açarak, didikleyerek yufkanın üzerine, her yanına dağıtılır. Üzerine iri kıyılmış ceviz serpilir, tel kadayıfların her yanına serpilmesine dikkat ederek yapın.

Daha sonra yufkanın bir ucundan tutularak rulo halinde yavaşça sarılmaya başlanır. Sarıldıktan sonra rulo tezgahta iki parmak genişliğinde olmak üzere bıçakla kesilir. Keserken ruloları bozmamaya çalışın ama.

Kesilen rulo dilimleri, kadayıflı kısımlar yukarı bakacak şekilde birbirine sık, yan yana olacak şekilde tercihen bir borcama dizilir.

Sonra sarma kadayıf tatlısının üzerine bir kaşık kullanılarak, eritilmiş tereyağı gezdirilir, her ruloya mutlaka tereyağı gelmesine dikkat ediniz.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, kadayıflar kızarana kadar pişiriyoruz.

Şerbetin hazırlamaya başlıyoruz bu arada.

Bir tencereye, 3 su bardağı kadar süt ve 2.5 su bardağı kadar şeker tencereye alınarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra ise bir kaç dakika kadar daha kaynatılıp, ateşten alınır ılınmaya bırakılır.

Pişen kadayıf sarma tatlımız fırından çıkınca, ilk sıcaklığının geçmesinin ardından ılınmış süt üzerine gezdirilir. Süt borcamın içinde göllenecektir, yani ruloların çeyrek kısmına kadar gelecektir sütümüz. Ancak iki saat dinlenen tatlımız sütünü çekecektir.

Sütlü kadayıf sarma nasıl yapılır bu kadardır. Sütlü kadayıf sarma tarifimizi beğendiğinizi umarız. İftar tatlısı olarak herkesin beğenerek tüketeceği, sizden tarifini isteyeceği güzel bir tatlı, üstelik kolayda.

 

sütlü kadayıf sarma tarifi

sütlü kadayıf sarma tarifi

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap