Sütlü Nuriye

0

Sütlü Nuriye Tarifi

Baklava düşkünleri için sütlü nuriye tarifimizi paylaşıyoruz. Sütlü nuriye nasıl yapılır? Sütlü nuriye yapılışı ve ayrıntısı sizin için sitemizde.

Sütlü nuriye oktay usta farkıyla sizler için aşağıda.

Sütlü Nuriye Tarifi Malzemeleri

  • 40 yaprak hazır baklavalık yufka kullanalım
  • 375 gr. Kadar tereyağı gerekli
  • 4 su bardağı kadar file fındık içi kullanacağız
  • Şerbet Malzemeleri:
  • 3 su bardağı kadar süt
  • 1.5 su bardağı kadar su
  • 3 su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz

Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır

Baklava tarifimiz, sütlü nuriye nasıl yapılır tarifimize başlayalım efendim. İlk olarak bir sos tenceresinde tereyağımızı eritelim güzelce.

Ardından tereyağımızı tezgaha alalım. Fırın kabımızın altını erimiş tereyağı ile yağlayalım. Sonra da birer adet baklavalık yufka tepsiye serip, üzerini yağlayıp tekrar yufka sererek baklavamızı yapmaya başlayalım.

Yirmi adet baklavalık yufkayı bu şekilde aralarına tereyağı sürerek fırın tepsisine serelim.

Bitince üzerine bolca file fındık içi serpelim. Her yanına eşit yayılmasına özen gösterelim fındık içinin. Daha sonra üzerine tekrar aralarını yağlamak suretiyle 20 adet baklavalık yufka daha serelim. En son yufkayı da bir güzel tereyağı ile yağlayalım.

Daha sonra dikdörtgen fırın tepsimizin kenarlarından sarkan yufkaları keskin bir bıçak kullanarak  tam fırın tepsisinin ölçüsünde kesip, fazlalıkları atmış olalım.

Sütlü nuriye tatlısı tarifimizi tepsideyken kare kare olacak şekilde güzelce keselim.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık yarım saat ya da 35  dakika civarı pişirelim. Üzeri altın sarısı olacak şekilde pişecek unutmayın.

Bu arada sütlü nuriye tarifi için şerbetimizi hazırlayalım. Şerbet tarifi için bir tencereye suyumuzu, sütümüzü ve toz şekerimizi aktaralım. Şekerimiz eriyene kadar sürekli karıştırarak ısıtalım ocakta. Ardından şeker erimiş olunca ocaktan alalım. (gördüğünüz gibi şerbeti kaynatmıyoruz bu defa)

Sütlü nuriye oktay usta tatlımız fırından çıkınca yaklaşık 2 dakika kadar ilk sıcaklığının geçmesi için tezgahta bekletelim.

Sonra artık ılınmış şerbetimizi kepçe kepçe sütlü nuriye tarifi oktay usta üzerinde gezdirelim.

Bir süre şerbetini çekmesi için bekletelim sütlü nuriye tatlımızı. Sütlü nuriye yapılışı bu kadar.

Soğuyan sütlü nuriye tarifi oktay usta tatlımızı soğuyunca servis ediyoruz.

sütlü nuriye

sütlü nuriye

 

Paylaş.

Yorum Yap