Tahinli Kurabiye Oktay Usta

0

Tahinli Kurabiye Tarifi

Tahinli kurabiye oktay usta, tahinli kurabiye tarifimiz ile karşınızdayız. Tahinli kurabiye tarifi şu kış günlerinde sizlere ihtiyacınız olan enerjiyi verecek güzel bir tarif.

Tahinli kurabiye oktay usta tarifimiz için gereken her şey burada. Tam ölçüsünde kurabiye tarifi, tahinli kurabiye malzemelerini hazırlayıp gerisini tarifimize bırakın efendim.

Tahinli Kurabiye Tarifi Malzemeleri

  • yarım paket kadar tereyağı gerekli
  • 1 küçük çay bardağı kadar yoğurt kullanıyoruz
  • 1 küçük çay bardağı kadar sıvı yağ gerekli
  • 1 yumurta sarısı kullanıyoruz
  • 1 paket kabartma tozu gerekli
  • aldığı kadar da un kullanıyoruz tarifimizde (yaklaşık 3 su bardağı elenmiş un gerekecek)

Tahinli kurabiye içi için:

  • 1 su bardağı dolusu tahin gerekli
  • 1.5 su bardağı kadar toz şeker
  • 1 su ardağı ince çekilmiş fındık içi, ya da ceviz içi ama ince çekilmiş olmalı

Tahinli Kurabiye Yapılışı

Tahinli kurabiye yapılışı için tüm malzemelerimizi oda sıcaklığında olacak şekilde hazır edelim ilk olarak.

Ardından bir karıştırma kabının içine 1.5 su bardağı toz şekeri, bir su bardağı tahini ekleyelim. Bir su bardağı da ince dövülmüş ceviz ya da fındık içini ekleyelim ve hepsini karıştıralım güzelce.

Böylece tahinli kurabiye tarifi için iç malzemeyi hazırlamış olduk. Şimdi tahinli kurabiye yapılışı için hamuru hazırlamaya başlayabiliriz.

Hamur için bir yoğurma kabının içine, iyice yumuşamış tereyağını, bir küçük çay bardağı dolusu yoğurdu, bir küçük çay bardağı sıvı yağı, bir yumurtanın sarısı ile birlikte ekleyelim. Bir elimizin parmak uçlarıyla bu malzemeleri güzelce birbirine yedirip karıştıralım.

Ardından bu karışıma bir paket kabartma tozu ile birlikte, bir su bardağı unu ekleyelim. Yoğurup yine bir su bardağı un daha ekleyelim. Yoğurmaya devam ederken artık kaşık kaşık un ekleyerek kıvamını ayarlayalım.

Yumuşak, kulak memesi kıvamında bir kurabiye hamuru elde edene kadar yoğuralım.

Ardından hazırladığımız bu hamuru tezgaha alıp üç parçaya ayıralım hamuru. Her parçayı hafifçe unlanmış tezgahta elimizle rulo şeklinde açıp uzatalım.

Sonra her parçayı yine bir merdane ile dört parmak genişliğinde olacak bir uzun rulo haline getirelim.

Sonra bu dört parmak genişliğindeki rulonun içine hazırladığımız iç harç malzemesini uzunlamasına boylu boyunca serelim.

Şimdi de bu rulonun uzun iki kenarını iç harcın üzerine doğru kapatalım ellerimizle. İçi cevizli, kapalı uzun bir rulo elde etmiş olduk. Ardından bir bıçakla ikişer parmak genişliğinde ruloyu keselim.

Kestiğimiz tahinli kurabiye hamuru parçalarını yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirelim efendim.

Not: Eğer resimdeki gibi yapmak isterseniz de; kurabiye hamurundan parçalar koparıp elimizle yuvarlıyoruz. Ardından içini açıp, bir tatlı kaşığı kadar iç malzemesi koyup, tekrar yuvarlak şeklinde kapatıyoruz. Tepsiye diziyoruz efendim.

Tahinli kurabiye oktay usta tarifimizi önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirelim.

Tahinli kurabiye yapılışı bu kadar. Tahinli kurabiye oktay usta tarifimiz piştikten sonra tamamen soğumasını bekleyelim. Soğuyunca üzerine pudra şekeri serpelim.

Tahinli kurabiye tarifi oktay usta afiyet olsun efendim.

tahinli kurabiye oktay usta

tahinli kurabiye oktay usta

 

Paylaş.

Yorum Yap