Tart Hamuru Nasıl Yapılır

2

Tart Hamuru Nasıl Yapılır

Tart hamuru nasıl yapılır, tart hamuru tarifi, tart hamuru yapmanın püf noktaları nelerdir, kolay tart hamuru yapımı, tart hamuru yapılışı sizler için sitemizde. Tart hamuru nasıl hazırlanır oktay usta farkıyla adım adım sitemizde.

Tart Hamuru Malzemeleri

  • yarım su bardağı tereyağı, küp küp doğranmış ve çok soğuk
  • 1 su bardağı + 1/4 su bardağı kadar un
  • çeyrek çay kaşığı kadar tuz
  • 3-4 yemek kaşığı buzlu su

Tart Hamuru Nasıl Yapılır

Tart hamuru nasıl yapılır, tart hamuru tarifi, tart hamuru yapımı için dikkat etmemiz gereken ilk şey  çok soğuk tereyağı ve buzlu sudur.

Tart hamuru yapılışı : İlk olarak mutfak robotunun içine un ve tuzu ekleyip, bir tur çalıştırın karışsınlar. Sonra soğuk küp küp tereyağını ekleyip, ve makineyi çalıştırın.

tart hamuru tereyağı eklenmesi

tart hamuru tereyağı eklenmesi

Bu arada karışıma iki yemek kaşığı buzlu su ekleyin. Toparlanan karışıma bakın, eğer çok kuru ise 3. yemek kaşığı buzlu suyu da ekleyin.

buzlu su eklenmesi

buzlu su eklenmesi

hamurun-son-hali

hamurun-son-hali

Tart hamuru hazır olunca, tezgahınızı unlayın. Tart hamurunu unlanmış yüzeyde, merdane ile açın. Çok ince çok ta kalın olmamalı. İşlenecek kadar olması yeter, resimdeki gibi.

tart hamuru açılması

tart hamuru açılması

Tart hamuru nun yüzeye yapışmamasına dikkat edin. İşlenecek bir hamur gibi olmalı. Tart hamurunuz kullanacağınız kalıptan bir kaç santim daha büyük çapta olmalı ki kenarlarına taşmalı hamur.

Sonra tart hamurunu kullanacağımız borcama, tart kalıbına oturtalım. Tarif 9 inçlik fırın kabı, kalıp içindir.

tart hamurunun kalıba konması

tart hamurunun kalıba konması

Kenarlarına çatalla çentikler atıp, şekil verelim. Tart hamuru yapımı bu kadar. Bu kolay tart hamuru tarifi ile lezzetli tartlar yapabilirsiniz. Gerisi kolay.

çatalla son dokunuş

çatalla son dokunuş

 

Not: Tart hamuru tarifi için pişirirken kenarları fazla yanmasın diye, kalıptan dışarı çıkan hamurun kısımlarını aliminyum folyoya sarmayı ihmal etmeyin. Ayrıca tuzlu tereyağı kullandık, tuzsuz kullanırsanız, bir miktar daha tuz ekleyebilirsiniz tart hamuru tarifi için.

 

 

Paylaş.