Taş Kadayıf

0

Taş Kadayıf Tarifi

Sizlerle bayram tatlısı tarifi olarak nefis bir şerbetli tatlı, taş kadayıf tarifimizi paylaşıyoruz. Taş kadayıf yapılışı, malzemeleri ve ayrıntıları ile aşağıda. Sıcak olarak servis edilip, tadına doyum olmayan bir tatlıdır taş kadayıf tatlısı.

Taş kadayıf yapılışı aslında çok kolay olan bir tatlı. Hiç bilmeyenlerin bile bu tarif ile güzel bir tatlı yapabileceklerini düşünüyoruz.

Taş Kadayıf Tarifi Malzemeleri

Hamur için malzemeler:

 • 1 su bardağı kadar süt kullanalım
 • 1 su bardağı kadar su kullanıyoruz
 • 1.5 su bardağı kadar un gerekli
 • 1 tatlı kaşığı kadar kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı kadar toz şeker kullanıyoruz
 • 1 çay kaşığı kadar tuz yeterli olacaktır.

Şerbet Malzemeleri:

 • 2 su bardağı kadar su gerekli
 • 2 su bardağı kadar şeker
 • 5 damla kadar limon suyu kullanıyoruz

İç Malzemeleri:

 • 2 su bardağı ceviz içi kullanıyoruz, iri kıyılmış olsun
 • Hamuru bulamak için 2 yumurta
 • Kızartmak için ise sıvı yağ kullanacağız

Taş Kadayıf Yapılışı

Taş kadayıf yapılışı için öncelikle şerbetimizi hazırlayalım. Şerbet için bir tencereye su ve şekeri alıp, kaynatalım. Kaynadıktan sonra beş dakika kadar daha kaynamasını bekleyip, limon suyunu ekliyoruz. Ardından beş damla kadar limon suyu damlatıp, kısık ateşte bir kaç dakika kadar daha kaynatıyoruz. Ateşten alıp, soğumasını bekliyoruz.

Tüm hamur mlzemelerimizi bir yoğurma kabına alalım. Sonra çırpma teli ile karıştıralım. Unumuzu azar azar ekleyerek kıvamını ayarlayalım. Hamurumuz boza kıvamında bir hamur olmalı.

köpük köpük boza kıvamında bir hamur olmalı

köpük köpük boza kıvamında bir hamur olmalı

Harcımız krep hamuru gibi akan bir hamur olmalı. Sonra hamuru kırk dakika kadar oda sıcaklığında mayalanması için bekletelim. Köpük köpük olup kabarınca boza kıvamındaki hamurumuz artık kızartmaya hazır demektir.

Sonrasında krep yapılan bir tava alıp, (bir pamukla hafiften yağlayalım tavayı) içine hamurları yaklaşık göz kararı birer kepçe kadar dökelim, hava kabarcıkları çıkmaya başlayıp, hafif altın rengine ulaşıncaya dek sadece bir tarafını kızartalım. Tavadan alalım bir kapta toplayalım.

krep tavasında sadece bir yüzünü kızartalım hamurların

krep tavasında sadece bir yüzünü kızartalım hamurların

Bir yüzlerini krep tavasında pişirdiğimiz yassı kadayıf hamurlarını daha tamamen soğumadan elimize alalım. İçine iri kıyılmış ceviz içini yerleştirip, kapatalım. Sonra kenarlarına çatalla iyice bastırıp sıkıştıralım. (kızartırken açılmasın)

taş kadayıf tarifi,pişmemiş tarafına ceviz içi koyalım

taş kadayıf tarifi,pişmemiş tarafına ceviz içi koyalım

Bu şekilde hazırladığımız yassı kadayıf hamurlarını, kızgın sıvı yağda iyice kızartalım renk değiştirene kadar. Kahverengileşecek kızarınca.

çatalla kenarlarına bastırdığımız yarımay hamurları kızgın yağda kızartalım

çatalla kenarlarına bastırdığımız yarım ay hamurları kızgın yağda kızartalım

Sonra yağını bırakan, yağı süzülen taş kadayıfları teker teker soğumuş şerbete atalım. Alt üst edip, şerbetini iyice çeken yassı kadayıfları servis tabağına alalım.

Üzerlerine bolca antep fıstığı tozu,  hindistan cevizi serpip, servis edelim yassı kadayıfları. Bayram tatlısı tarifi bu kadar. Dondurma veya kaymak ile çok güzel yakışıyor bizden söylemesi.

Taş kadayıf yapılışı bu kadar. Taş kadayıf tarifi afiyet olsun. Yassı kadayıf tarifimiz güzel bir bayram tatlısı olacaktır.

taş kadayıf

taş kadayıf

 

 

Paylaş.

Yorum Yap