Tatlı Şerbeti Nasıl Hazırlanır

2

Tatlı Şerbeti Nasıl Hazırlanır

Şerbetli tatlı yapacakların en sık sorduğu soruların başında tatlı şerbeti nasıl hazırlanır sorusu gelmektedir. Mutfağımızın önemli tatlarından, şerbetli tatlıların şerbeti nasıl hazırlanır, şerbet nasıl kaynatılır, şerbet nasıl verilir gibi merak ettiğiniz soruların cevapları aşağıda.

Tatlımızın türü ne olursa olsun, şerbetin kıvamı iyi ayarlanmalı, dikkatli verilmelidir.  Tatlıların türüne göre ufak farklılıklar vardır. Kullanılan su ve şeker miktarının yanı sıra ne kadar kaynaması gerektiği de iyi ayarlanmalıdır.

Şerbet ölçüsü nasıl ayarlanır

Kadayıf şerbeti için kullanılan malzemelerin ölçüsü bire bir aynıdır. Yani 3 su bardağı kadar su ve 3 su bardağı kadar şeker eklenerek yapılmalıdır şerbet. Baklava, şererpare, kalbura bastı gibi hamurlu tatlılarda ise 2 su bardağı şeker ise; suyu 3 su bardağı almamız gerekir.

Kadayıf şerbeti nasıl hazırlanır

3 su bardağı kadar su, 3 su bardağı kadar şeker bir tencereye alınır. Tahta kaşıkla karıştırılarak şeker eritilir. Sonra tenceremiz orta ateşte kaynamaya bırakılır. 8-10 dakika kadar kaynadıktan sonra içine limon suyu ilave edilir, 2 dakika daha kaynatıldıktan sonra ateşten alınıp, soğumaya bırakılır.

kadayıf şerbeti hazırlanması

kadayıf şerbeti hazırlanması

Kadayıf tatlısında, şerbetin soğuk, kadayıfın sıcak olması gerekir. (ikisi de sıcak olursa tatlı hamurlaşır çünkü, tersi ikisi de soğuk olursa bu sefer tatlı şerbeti çekmeyecektir.)

Kadayıf tatlısında şerbetin soğuk olması el yakmayacak bir soğuklukta olması demektir.

Şerbet için limon kullanılacaksa şerbet ocaktan alınmadan 2 dk. kadar önce eklenmelidir. Şerbetin şekerlenmesini önler çünkü.

Limonu çok önce veya fazlaca eklersek, çok koyu bir şerbet elde ederiz istemeden.

Tatlı şerbeti yavaş yavaş ve tatlının her tarafına eşit olacak şekilde dökülmelidir.

Şerbetten sonra tatlının en az 1-2 saat şerbeti çekmesi beklenmeli, sonra servis edilmelidir.

Kimi tatlı çeşitlerine koyu kıvamda, kimi tatlı çeşitlerine akışkan şerbet verilir. Koyu kıvamda şerbet elde etmek için oranını iyi ayarlamak gerekir, zaman da önemlidir Koyu kıvamdaki şerbet daha fazla zaman alır, çünkü suyun buharlaşması gerekir.

Mutlaka kaynattığınız şerbeti gözlemleyin, bir tahta kaşıkla kıvamına bakın, inceleyin.

 

Baklava şerbeti nasıl hazırlanır  (40 cm. yuvarlak bir tepsi kullanıyorsak)

1. YOL

3 su bardağı kadar şeker, 3 su bardağı kadar su, çok az tuz hepsini bir tencereye koyalım.

Karıştırarak şeker eriyene kadar ocakta karıştırarak kaynatalım. Sonra bu şekilde yaklaşık 25-30 dakika kadar kaynatalım. Kıvamına bakalım. Sesi farklılaşacak, rengi değişecektir, gözlemleyelim. Limon suyunu ocaktan almadan yaklaşık 5 dk. önce ekleyelim, kaynamaya devam etsin, ocaktan alıp, oda sıcaklığında ılıklaşmasını bekleyelim.

El dayanacak sıcaklığa gelmiş ise, baklava şerbetimiz hazırdır. Soğuk tatlıya, ılık şerbeti dökeceğiz yani.

2. YOL  (soğumuş baklava, sıcak şerbetli)

4 su bardağı kadar şeker, 3 su bardağı kadar su ve yarım limon suyu.

Baklavamız kızarınca, soğumaya bırakalım. Şeker ve suyu kaynatalım. Limon suyunu da ekleyip 2 dk. önce. Sonra bir taşım kaynatalım ateşten alalım. Sıcak şerbetimizi soğumuş baklavanın üzerine dökelim. Bir gece bekletelim.

3.YOL ( sıcak baklava, ılık şurup )

5 su bardağı kadar şeker, 3 su bardağı kadar su, 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu.

Su ve şeker ocağa alınır, Şeker eriyene kadar karıştırılıp, kaynamaya bırakılır. Daha sonra limon suyu eklenir, 3 dk. sonra ateşten alınır. Şurup biraz ılıtılır. Fırından çıkan sıcak baklavanın üzerine dökülür. Büyük bir tepsi baklava tepsisinin üzerine kapatılır. Şurubu çekmesi beklenir.

GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ, TATLI ŞERBETİ HAZIRLAMANIN, BİR SÜRÜ YÖNTEMİ VAR. DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞERBETİ GÖZLEYİN, KIVAMINDAN EMİN OLUN,  VE DE  TATLI VE ŞERBETİN BİRİNİN SICAK DİĞERİNİN SOĞUK OLMASINI TERCİH EDİN. ZAMANLA TECRÜBE EDİNİRSİNİZ.

 

tatlı şerbeti nasıl hazırlanır

tatlı şerbeti nasıl hazırlanır

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

2 yorum

    • Oktay Usta on

      Sitemizde mevcut aslında :) Üç su bardağı su, üç su bardağı kadar şekeri bir kapta kaynatın. Koyulaşmaya başlayınca,yarım limonun suyunu ekleyelim. Soğumaya alalım sonrasında. (limonu şerbetimiz şekerlenmesin soğurken diye kullanıyoruz unutmayalım.) Bir kenarda ılınan şerbeti künefenin üzerine dökebilirsiniz efendim.

Yorum Yap