Tavada Börek Nasıl Yapılır, KıymalıTava Böreği Tarifi

0

Tavada Börek Nasıl Yapılır

Tavada börek nasıl yapılır, kıymalı tava böreği tarifi yapalım. Fazla vakti olmayanlara, pratik börek yapmak isteyenler için kolay tavada börek tarifimizi paylaşıyoruz. Kıymalı börek yapılışı, kolay kıymalı börek tarifimizi çok az malzeme ile, çift taraflı bir tava ile güzelce yapabilirsiniz.

Şimdilerde bu çift taraflı gril tavalar, döküm tavalar oldukça revaçta. Biz de bu tavaları kullanarak kolay tavada börek tarifi yapalım dedik.

Kıymalı tava böreği tarifi için gereken her şey aşağıda. Sadece çift taraflı bir gril tava varsa hemen başlayın, yoksa aslında fırın ya da başka bir tava kullanarak da yapabilirsiniz.

 

Kolay Kıymalı Tava Böreği Tarifi Malzemeleri

 • 5 yufka gerekli

İç malzemesi:

 • 2 büyükçe kuru soğan gerekli
 • 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı kullanıyoruz
 • Yaklaşık 400 gr. Kadar kıyma, orta yağlı olsun
 • Yarım demete yakın maydanoz gerekli
 • Karabiber, pulbiber
 • Çok az kimyon
 • Tuz

Sos malzemeleri:

 • 1 su bardağı kadar süt gerekli
 • 1 su bardağından 1 parmak eksik zeytinyağı
 • 2 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı kadar un

 

Kıymalı Tava Böreği Tarifi

Kıymalı tava böreği tarifimize ilk olarak iç malzemesini yaparak başlıyoruz. Kuru soğanlarımızı soyalım, sonra yemeklik doğrayalım efendim. Sonra orta boy bir tava içine çok az zeytinyağı aktaralım. İçine soğanlarımızı koyup kavuralım bir miktar sonra da içine kıymamızı ekleyelim, suyu çekilip kavrulana kadar alt üst edelim.

Şimdi de kıyılmış maydanozları ekleyelim, baharatları da ekleyelim, bir müddet soteleyelim tüm malzemeyi, sonra karıştırıp ateşten alalım iç malzememizi.

Sos malzemesini bir karıştırma kabına süt, zeytinyağı, iki yumurta ve iki yemek kaşığı unu  sırasıyla alalım. Mikser ile karıştıralım hepsini. Mikser yoksa çırpma teli ile de güzelce karıştırabilirsiniz.

Şimdi bir adet yufkayı tezgaha serelim. Üzerine yaklaşık beş ya da altı yemek kaşığı sos aktarıp, bir fırça yardımı ile yufkanın her tarafına sürelim efendim.

Sonra bir ucundan diğer ucuna doğru, ama tam ucuca olmayacak şekilde kapatalım, katlayalım ikiye.

Yani yufkayı ikiye katlamak gibi ama tam ikiye katlamıyoruz, biraz daha geniş oluyor. Üst üste gelmesine bir karış kalacak şekilde yapıyoruz işlemi.

Sos malzemesinden tekrar iki üç yemek kaşığı kadar daha sürüyoruz. Fırçayla yayıyoruz.

Bu kez üzerine iç malzemesinden serpiyoruz muntazam şekilde. Ardından yine bir ucundan yufkanın sararak, rulo haline getiriyoruz dikkatlice.

Sonra da kendi etrafında doluyoruz rulomuzu.

(böylece soslanıp ikiye katlanmış, içine iç malzeme konmuş, rulo yapılıp sarılmış bir yufkamız oldu)

Çift taraflı tavamızı yağlıyoruz. Sonra da yağladığımız bu tavanın ortasına bu yuvarlak ruloyu yerleştiriyoruz.

Diğer dört adet yufkayı da yukarıda anlattığımız gibi, soslayıp, katlayıp, iç malzeme koyup, rulo saralım ve hazırlayalım. Sonra da tavanın ortasına koyduğumuz yuvarlağın etrafına güzelce saralım ruloyu.

Tüm tava bu şekilde dolunca, kalan sosu, eğer çok az kalmışsa, bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyerek tavadaki böreğin üzerine sürün.

Çift taraflı böreğimizi koyduğumuz tavayı kapatalım. Yüksek ateşte altını ve çevirip üstünü kızartalım.

Yalnız çift taraflı tavada kıymalı börek tarifimizi ara ara mutlaka kontrol ediniz.

Kıymalı tava böreği tarifimiz pişince tavadan alıp, servis tabağında dilimleyelim. On dakikada kıymalı tava böreği tarifi yapmış olduk.

Kıymalı tava böreği yapılışı bu kadar. Kıymalı tava böreği tarifi afiyet olsun efendim.

Tavada kıymalı börek tarifini beğendiyseniz, sitemizde bulunan diğer börek tariflerine de göz atınız. Tavada börek yapılışı için tıklayın.

Not: Tavada börek tarifi için aslında pek çok yöntem söz konusu. Ama en kolay yöntem, iç malzemesini yufkanın içine koyup, rulo şeklinde sarıp, etrafında dolayarak tavaya koymak. Böylece çift taraflı tavanız olmasa bile, bir tencere kapağı ile böreğinizi alt üst etmeniz kolaylaşır

tavada börek nasıl yapılır kıymalı tava böreği tarifi

tavada börek nasıl yapılır kıymalı tava böreği tarifi

Paylaş.

Yorum Yap