Tel Kadayıf Nasıl Yapılır

0

Tel Kadayıf Nasıl Yapılır

İftar tatlısı olarak yapabileceğiniz güzel bir tatlı tarifi, tel kadayıf nasıl yapılır sizin için sitemizde yer alıyor. Tel kadayıf tarifi, yapılışı, malzemeleri tüm ayrıntısı ve püf noktaları ile aşağıda. Ramazan ayında iftar da ne yapsam diye düşünmeyin artık…

Tel Kadayıf Tarifi Malzemeleri

  • 350 gr. kadar tezgahta kırılmış tel kadayıf
  • 100 gr. kadar antep fıstığı
  • 50 gr. kadar kaymak
  • 15 gr. kadar margarin
  • 60 gr. kadar erimiş margarin

Şerbet malzemeleri:

  • 300 gr. kadar su
  • 500 gr. kadar şeker
  • 1 dilim limon gerekiyor

Tel Kadayıf Tarifi Oktay Usta

Tel kadayıf tarifi oktay ustamızın şerbetini hazırlayalım. Su ve şekeri bir tencerede kaynatalım, beş dakika kısık ateşte daha kaynattıktan sonra bir dilim limon atıp, bir dakika sonra ateşten alıp soğutalım.

İftar tatlısı olarak kolaya yapabileceğimiz, tel kadayıf tarifi oktay usta için ilk olarak yuvarlak, servis tabağından biraz büyükçe bir tepsi alıyoruz. Tel kadayıf tepsiniz var ise daha iyi. Sonra 15 gr. kadar margarin ile dibini güzelce yağlıyoruz elimizle. Margarin oda sıcaklığında yumuşamış olmalı.

Daha sonrasında üzerini kırılmış tel kadayıf hamuru ile güzelce döşeyelim. Yani kadayıf hamurunu üzerine serpelim. Sonra elimizle bastıralım serptiğimiz kadayıfların üzerine.

Sonrasında bolca antep fıstığı kullanarak üzerini tamamen fıstıkla kapatalım.

Peşinden kaymağımızı hafiften tel kadayıfa bulayıp, elimizle parçalayarak antep fıstığının üzerine parça parça koyalım. Tüm kaymağı kullanalım.

Yine tel kadayıf parçalarını elimizle serperek kaymağın yani tepsinin üzerine kadayıfla kaplayalım.

Hazırladığımız kadayıf tepsimizi ters düz ederek çevirerek kısık ateşte yarım saat kadar pişirelim.

Ters düz ettiğimiz kadayıfın kızarması için, eritilmiş margarin ekleyelim. Altı ve üstü güzelce kızarmış kadayıfı ocaktan alalım.

Soğumuş şerbeti, tezgahta ki kadayıfa ekleyelim. Sonra tel kadayıf tatlımız şerbetini bir müddet çektikten sonra üzerini antep fıstığı ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Tel kadayıf nasıl yapılır tarifimiz umarız yararlı olmuştur. Şerbetli tatlı tarifi için sitemizdeki diğer tariflere de göz atabilirsiniz.

tel kadayıf nasıl yapılır

tel kadayıf nasıl yapılır

 

Paylaş.

Yorum Yap