Temel Cupcake Tarifi

0

Temel Cupcake Yapılışı

Sizlere temel cupcake tarifimizi sunuyoruz. Basit cupcake tarifi ile temel bir cupcake yapıp, onu keyfinize isteğinize göre çeşitlendirebilirsiniz. İster kahveli, ister limonlu, ister çikolatalı hale getirebilir isterseniz sadece sade olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz de üzerine sitemizdeki cupcake kreması tarifi ile nefis bir krema hazırlayabilirsiniz.

Düz cupcake tarifimizin üzerini buttercream tarifi ile süsleyebilir, istediğiniz şekilde çikolatalı hazır soslar da kullanabilirsiniz.

Temel Cupcake Tarifi Malzemeleri

  • 250 gr. kadar tuzsuz tereyağı, oda sıcaklığında olsun efendim (margarin de olur)
  • 250 gr. pudra şekeri gerekli
  • 250 gr. kadar un kullanıyoruz efendim, mutlaka elenmiş olmalı
  • 1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu
  • bir tutam kadar tuz kullanın
  • 4 tane orta boyda yumurta gerekli
  • 4 yemek kaşığı kadar süt

Temel Cupcake Nasıl Yapılır

Temel cupcake nasıl yapılır için ilk olarak fırınımızı 185 dereceye getirelim efendim. Muffin kalıbımızın içine cupcake kağıtlarını dizelim hazır olsun.

Şimdi yumuşamış oda sıcaklığındaki tereyağını bir kaba alalım. Sonra mikser kullanarak iyice çırpalım. Kremsi bir yapıya gelene dek devam edelim bu işleme.

Ardından pudra şekerini, ekleyelim mikserle bir dakika çırpalım. Hemen peşinden de yumurta ve sütümüzü  ekleyelim yine pürüzsüz olana dek çırpalım mikser ile.

Şimdi de elenmiş unumuzu, kabartma tozunu ve tuzu ekleyelim, yine mikserin düşük devri ile malzemeler tamamen birbirine karışana dek çırpalım efendim.

Temel cupcake tarifi hamurumuz artık hazırdır. Hafif akışkan bu hamuru kalıpları çok doldurmadan paylaştıralım. Sonra da altın rengi alana dek yaklaşık 15-18 dakika civarı pişirelim.

Ardından düz cupcake tarifimizi fırından alıp kenarda soğutalım efendim.

Temel cupcake tarifi için seçenekler:

Limonlu cupcake yapmak isterseniz; karışım hamuruna iki yemek kaşığı kadar limon kabuğu rendesi ekleyiniz. Süt kullanmak yerine de 4 yemek kaşığı kadar limon suyu kullanın.

Çikolatalı cupcake yapmak isterseniz; karışım hamuru için 2 yemek kaşığı kadar daha az un kullanın, içine 2 yemek kaşığı dolusu kakao tozu kullanınız.

Kahveli cupcake yapmak isterseniz; karışımdaki sütü kullanmayın. Bunun yerinede 4 yemek kaşığı kadar sıcak su içinde 2 yemek kaşığı çözünmüş kahve kullanın.

Güllü cupcake yapmak isterseniz; 1-2 yemek kaşığı daha az süt kullanın ve bunun yerine 1-2 yemek kaşığı gül suyu ekleyiniz.

temel cupcake tarifi

temel cupcake tarifi

Not: Tarifteki sütümüzü hamurun kıvamını ayarlamakta kullanıyoruz. Çok cıvık olmayan ama akışkan özelliği de olmalı hamurun. 

Paylaş.

Yorum Yap