Tiramisu Tatlısı Tarifi

0

Tiramisu Nasıl Yapılır

Hiç yapmayanlar için tiramisu tatlısı tarifimiz geliyor. Gerçek tiramisu tatlısı tarifimizi sunalım istedik. Tiramisu nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır aşağıda yer alıyor. İtalyanların bu ünlü tatlısını sevenler için güzel bir tarif olacağını düşünüyoruz.

Tiramisu Tarifi Malzemeleri

  • 1 paket kedi dili bisküvisi
  • 3 tane yumurta gerekli
  • 1 paket kakao kullanıyoruz
  • 70 gr. kadar toz şeker (büyükçe çay bardağının yarısı kadar)
  • 250 gr. kadar mascarpone peyniri kullanacağız (marketlerde var)
  • 2 su bardağı kadar kaynar su gerekli
  • 2 yemek kaşığı kadar nescafe kullanalım

Tiramisu Tarifi

Tiramisu tarifi oktay usta için ilk olarak nescafe karışımını yapıyoruz. İki su bardağı kadar sıcak su içine nescafe ekleyip, karıştırıp demleyelim güzelce, hazır olsun.

Yumurtalarımızın sarılarını ve beyazlarını güzelce ayıralım efendim. Şimdi tiramisu tarifimize  yumurta beyazlarını çok az tuzla bir kapta çırparak başlıyoruz. Mikserde yumurta beyazlarını çırpmaya başlamadan önce, toz şekerimizin yaklaşık yarısını da yumurta beyazlarına ekleyelim. Sonra mikserin yüksek devrinde kabarana kadar iyice çırpalım. Katılaşıp, iyice kabarana kadar çırpmamız gerekiyor.

Şimdi de yumurta sarılarımızı başka bir kapta çırpmamız gerekiyor. Ancak yumurta sarılarının üzerine,  kalan şeker ile birlikte, mascarpone peynirini ekleyip, öyle mikser ile çırpıyoruz efendim.

 

Yumurta beyazlarını ve yumurta sarılarını ayrı ayrı çırpmış olduk efendim.

Şimdi yumurta beyazlarını bir spatula kullanarak yumurta sarılarına ekliyoruz. Yumurta beyazlarını söndürmemeye çalışarak, alttan üste doğru karıştırıyoruz. Böylece yumurta sarıları sönmeden yumurta sarıları ile karışmış oluyor. (yavaşça bir krema elde ediyoruz karıştırarak)

Efendim, tezgahta bir dikdörtgen ya da kare borcamı hazırlıyoruz. Yanına kedi dili bisküvilerini, nescafe karışımını, çırpıp hazırladığımız karışımı alıyoruz.

İlk önce kedi dilini, nescafe karışımına batırıp sonra borcama diziyoruz. Çok fazla çekmesine gerek yok, bir kere bisküviyi nescafeli suya batırmamız yeterli.

Tüm borcamı bir sıra bu şekilde dizip, hazırladığımız kremayı aktarıyoruz. Sonra üzerine bir kat daha kedi dili diziyoruz. Ardından kalan kremayı bisküvilerin üzerine aktarıp, düzleştiriyoruz yavaşça.

Sonra bir elek ya da bir çay süzgeci kullanarak kakaoyu tüm borcamdaki tatlının üzerine serpiyoruz.

Kakaomuzu da tiramisu tatlısı tarifi üzerine serpince artık tiramisumuz hazır demektir. Ama biz tiramisu tatlısı tarifini buzdolabında yaklaşık yarım saat kadar bekletiyoruz ki daha da lezzet kazansın efendim.

Tiramisu nasıl yapılır tarifimiz bu kadar. Tiramisu tatlısı tarifi afiyet olsun.

tiramisu tatlısı tarifi

tiramisu tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap