Un Çeşitleri Nelerdir

0

Un Çeşitleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır

Un çeşitleri nelerdir, nerelerde kullanılır yazımızda pasta, kek, börek ve tatlılarda sıkça kullandığımız un çeşitlerini ve özelliklerini size anlatmayı amaçlıyoruz.

Un deyince aklımıza sadece buğday unu gelmemelidir. Çünkü pek çok bitkinin tohumu, pek çok kuruyemiş öğütülerek un elde edilir ve kullanılır.

Buğday ununun yanısıra, yulaf, arpa, çavdar, nohut, mısır, patates, soya vb. pek çok bitki ve sebze sayılabilir.

Hangi tip unu kullandığımız, hangi yörenin, ya da ülkenin buğdayından elde edilen unu kullandığımız pişirdiğimiz ürünü etkiler.

Çünkü her yörenin, her ülkenin toprak ve iklim koşulları farklıdır, bu da elde edilen mahsulün içeriğindeki mineral ve vitaminleri doğrudan etkiler.

Aşağıda sizlere en çok rastlanılan, tariflerde kullanılan un çeşitleri ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Böylece pasta tarifi, kek tarifi yaparken neye ihtiyaç duyacağınızı bileceksiniz.

Ekmek Unu:

Bu unu piyasada ancak fırınlar bulabilmektedir. Özellikle 25-50 kg. çuvallarda satılmakta olup sert ve proteini yüksek un çeşididir. Yüksek gluten içerdiği için ekmeğin kabarması ve şekillenmesine yardımcı olur.

Çok Amaçlı Un (All purpose flour )

Bu piyasada en çok kullanılan, marketlerde en sık rastladığınız un çeşididir aslında. % 10-12 oranında  protein içermekte olup, yumuşak ve sert buğday unu karışımından oluşur. Bu yüksek protein içeriği her çeşit hamur işinin yapılması için uygundur. Ancak yine de bazen kabarmayıp sert olma olasılığı da bulunmaktadır.

Kek Unu (cake flour)

Kek unu, hafif, yumuşak bir hamur elde etmek için kullanılır. Ağartılmış ve bir kaç işlemden geçmiş kek unu, su ve şekeri tutma özelliği artırılmış bir undur. Yumuşak bir buğdaydan öğütülmüş undur. Protein oranı % 6-7 oranındadır. Kek unu, cake flour yumuşak ve kaarık kekler yapmak için çok uygundur. Eğer kek unu bulamazsanız, ağartılmış bir su bardağına yakın çok amaçlı unun içine, iki yemek kaşığı kadar mısır nişastası eklerseniz kek ununa yakın bir un elde edebilirsiniz.

Hamur İşi Unu

Protein bakımından çok amaçlı un ve kek unu arasında yer alır. Genel olarak yumuşak buğdaydan üretilmektedir. Kek, kurabiye, kraker yapımında kullanılmaktadır.

Pasta Unu (pastry flour) 

Protein miktarı yine  % 7-9 arasındadır. Sert ve yumuşak buğday unlarının karışımından elde edilir. Yumuşak buğday unu miktarı içeriğinde biraz daha yüksek oranda bulunur. Gevrek ve kurabiye ve bisküviler yapmak için uygundur. Kolay bulunduğu söylenemez. Son zamanlarda daha çok market raflarında görülebilir olmuştur. Bir ölçü kadar çok amaçlı un ve kek unu (bir ölçüden biraz fazla ) birlikte karıştırılarak pasta ununa yakın bir un elde edilebilir yine de.

Kendinden Kabaran Un ( Self Rising Flour )

Fosfatlanmış undur. Ekmek yapımına uygun değildir. İçeriğinde kabartma tozu ve tuz içeren kendiliğinden kabarma özelliği olan bir undur. % 8-9 protein içeriği bulunmaktadır. Pek tercih edilmemektedir, çünkü bekledikçe içindeki kabartma tozu özelliğini yitirir ve yaptıklarınız kabarmaz olur. Genelde bisküvilerde kullanılır, ancak mayalı işlerde kullanılması önerilmemektedir.

Gluten Unu

Yüksek protein içeriği ile, yaklaşık % 40-45 oranında protein miktarı ile az nişasta içermesi ile genelde diyabetliler için kullanılır. Yüksek oranda protein içeren yazlık buğdaydan üretilmektedir.

Durum Unu

İrmiğin öğütülmüş halidir. Erişte ve şehriye yapımında, makarna yapımında kullanılır. İrmik unundan yapılan ekmekler de mevcuttur.

un çeşitleri nelerdir

un çeşitleri nelerdir

Paylaş.

Yorum Yap