Un Helvası Nasıl Yapılır, Tarifi

0

Un Helvası Yapılışı

Geleneksel un helvası tarifimizi sizlerle paylaşalım dedik. Un helvası yapılışı ile tam ölçüsünde, mis kokulu kolay un helvası yapalım dedik.

Un helvası nasıl yapılır, tarifi ni merak edenler mutlaka bu güzel tarifi denesinler.

Un Helvası Tarifi Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar sıvı yağ kullanıyoruz
  • 125 gr. kadar tereyağı kullanıyoruz
  • 8 su bardağı kadar un kullanıyoruz

Şerbet Malzemeleri:

  • 2 su bardağı kadar toz şeker kullanıyoruz
  • 1 su bardağı kadar soğuk su
  • 1 su bardağı kadar ılık süt gerekli

Un Helvası Nasıl Yapılır

Un helvası nasıl yapılır, un helvası tarifi için; ılık sütümüzü, şekerimizi ve soğuk suyumuzu bir kapta çırpalım iyice. Şeker eriyene kadar iyice çırpalım tezgahta beklesin.

Ardından, tereyağı bir tencereye koyup, eritelim. Üzerine sıvı yağı ekleyelim. Karıştıralım birbirine. Sonra unumuzu yağa ekleyelim. Orta ateşte sürekli karıştırarak unu kavurmaya başlayalım. Unu iyice kavurmaya dikkat edelim. Rengi kahverengiye dönüşene kadar unumuzu yağda kavuralım karıştırarak.

Kahverengiye dönüşünce ocağımızın altını kapatalım. Hazırladığımız soğuk şerbeti ekleyelim ve hızlıca karıştıralım helvamızı. Şerbeti çekince tencerenin üzerine kağıt havlu koyalım, kapağını kapatalım. Bu şekilde on dakika kadar demlenmesi için bekletelim.

Sonrasında tencereyi açalım, tahta bir kaşık kullanarak helvamızı güzelce karıştıralım. İstediğimiz gibi el ile, kaşık ile ya da kalıpla şekillendirip tepsiye dizelim.

Un helvası nasıl yapılır ? tarifimiz bu kadar. Un helvası yapılışını beğendiğinizi umarız. Un helvası tarifimizi çok seveceğinizi düşünüyoruz. Afiyet olsun.

Tam ölçüsünde un helvası tarifi ile keyifli çay saatleri geçirmenizi dileriz.

un helvası nasıl yapılır tarifi

un helvası nasıl yapılır tarifi

Paylaş.

Yorum Yap