Un Helvası Nasıl Yapılır

0

Un Helvası Nasıl Yapılır

Akşam canınız çekti, ama ne tatlısı yapacağım diye düşünüyorsunuz, işte size un helvası nasıl yapılır tarifimiz. Bir kaç malzeme ile kolay tatlı tarifi arayanlar için, un helvası tarifi burada.

Un Helvası Nasıl Yapılır Malzemeleri

  • 250 gr. kadar tereyağı
  • 1 paket vanilya kullanıyoruz
  • 2 su bardağı kadar un gerekiyor
  • 3 su bardağı kadar süt kullanıyoruz
  • 2 su bardağı kadar toz şeker

Un Helvası Nasıl Yapılır

Kolay tatlı tarifi arayanlar için; un helvası nasıl yapılır? tarifimize başlayalım. İlk olarak sütümüzü, toz şekeri ve vanilyayı bir kapta karıştıralım. Şeker eriyene kadar karıştırdıktan sonra bu halde kenara alalım. Yani soğuk kullanacağız bu şerbeti bu şekilde.

Kalın dipli bir tencereye, yağımızı ve unumuzu koyalım sonra karıştırarak kavurmaya başlayalım. Burada un helvası yapılışı püf noktası sürekli karıştırarak eşit şekilde unu kavurmaktır.

Yaklaşık olarak yirmi dk. kadar karıştırdıktan sonra un çektiği yağı bırakmaya başlayacaktır, siz de pes etmeden karıştırmaya kavurmaya devam edin.

Bu aşamadan sonra, ocağımızın altını iyice kısalım, sonra un helvamızın rengi dönüp, koyulaşana karamel rengini alana kadar on dk. kadar daha kavuralım.

Un helvası tarifimizin kavurma işlemi bitip, rengi ve kıvamından emin olunca; ocağın altını açalım yine sonra da sütlü karışımı aktaralım içine, hızlıca karıştıralım, şerbetini hemen çekecektir.

Şerbetini çekmiş un helvamızı yaklaşık bir beş on dk. kadar dinlenmeye bıraktıktan sonra, hala sıcak olan helvamızı dikkatli bir şekilde avucumuza alıp, yumruk yapıp şekillendirelim.

Sonra un helvası tarifi oktay ustanın hepsini bir servis tepsisine dizelim. İsterseniz tarçın serpip un helvası tarifini servis edebilirsiniz.

Un helvası tarifi oktay usta bu kadardır. Un helvası nasıl yapılır? diyenler için güzel bir tarif olduğunu düşünüyoruz. Afiyet olsun efendim.

un helvası nasıl yapılır

un helvası nasıl yapılır

 

Paylaş.

Yorum Yap