Un Helvası

0

Un Helvası

Nefis un helvası yapıyoruz. Özel bir yapılışı olan bu helva biraz uğraştırsa da sonuç gerçekten mükemmel oluyor.

Helva tarifleri içinde un helvası tarifimizin özel bir yeri olacağını şimdiden söyleyelim. Helva tarifi arıyorsanız, bunun için tarifimizi mutlaka deneyin diyoruz.

Not: Lütfen tarifteki püf noktalarına dikkat edin, yazdığımız gibi yapmaya özen gösterin. Sabırlı olun.

Un Helvası Malzemeleri

  • 500 gr. un, eleyerek kullanıyoruz
  • 1 paket margarin (teremyağ kullanın, çok daha lezzetli oluyor)
  • 1.5 su bardağı elenmiş pudra şekeri kullanıyoruz
  • 1 paket vanilya

Helva Tarifi

Kolay tatlı tarifi yapıyoruz, helva tarifi hem kolay hem de yemeye doyamayacağınız bir tatlı. Helva tarifi için, geniş bir tencere alalım. Un helvası tarifi için, tencereye unumuzu eleyerek aktaralım.

Sonra bu tencereyi kısık ateşte sürekli karıştırarak kavuralım. Kokusu çıkıp, güzel kokana kadar sürekli karıştırarak unu kavuralım yani. (unu bu aşamada güzelce eleyip, iyi kavurmalıyız)

Daha sonra ateşten aldığımız bu tencereyi ılınmak üzere bir köşeye bırakalım. Unun iyice ılınması, soğumaya yakın dereceye kadar ılınması çok önemli bu noktada.

İyice ılındıktan sonra, tenceredeki kavrulmuş una, yine elediğimiz pudra şekerini aktaralım karıştırarak. Un iyice ılınmış olmalı ki, pudra şekeri içinde topaklanmadan unla karışsın güzelce.

Başka bir geniş tencere veya tavaya, bir paket margarini ekleyelim. Margarini ateşte eritelim, yakmadan kaynayarak iyice fokurdayana kadar kaynatalım margarini.

Margarini tencereye aldığımız az, unlu pudra şekeri olan tencereyi de ocağa alıp, kısık ateşte karıştırarak tekrar ısıtalım.

Yani bir margarini kaynatıyoruz tencerede, diğer tencerede de tekrar unlu pudra şekerini ısıtıyoruz. Yalnız püf noktası, margarin fokurdayacak, ama unlu pudra şekeri sadece ısınacak, tekrar ılık olacak. 

Unumuz artık tekrar ısınınca, margarinde fokurdayıp kaynayınca güzelce son işlemi yapmaya geldi sıra.

Tencereleri ateşten alıyoruz. Önce margarinin olduğu tencereyi önümüze alalım. Ilınmış, ısınma noktasındaki unlu karışımı marganin olduğu tencereye aktarıp, bir kaşıkla karıştıralım güzelce.

Sonra, bu margarinli unlu karışımı, elimize ateşe dayanıklı bir eldiven takıp, yoğurmaya başlayalım. Elle çok iyi yoğurup, kıvamını ayarlıyoruz.

Bu işlemi çabuk yapmanız gerekiyor, yani margarine unlu karışımı ekleyip, kaşıkla karıştırıp, ardından yoğurmaya geçmeniz gerekiyor. İyice kuvvetlice yoğurun.

Daha sonra fazla derin olmayan bir tepsiye helvamızı döşeyelim. Üzerine bastıralım güzelce. Hala sıcakken dilimleyin, ister kare kare, ister baklava dilimi gibi dilimleyin.

Ardından oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Bir gün dinlenince kendini bulacak, tadı ve kıvamı süper olacaktır.

Helva yapımı bu kadar. Helva tarifi üzerini toz antep fıstığı ile süsleyip, servis edebilirsiniz.

Un helvası nasıl yapılır? un helvası tarifimiz umarız hoşunuza gitmiştir.

Helva tarifleri için sitemizde bulunan diğer tariflere de göz atmanızı öneriyoruz.

Un helvası tarifi kolay olduğu kadar özen isteyen bir tatlı tarifidir. Un helvası yedikçe doyamayacağınız bir tatlı.

un helvası

un helvası

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yap