Yalancı Su Böreği Tarifi

0

Yalancı Su Böreği Nasıl Yapılır

Efendim yalancı su böreği tarifi ile bir nebze olsun hafif bir börek yapalım. Yalancı su böreği nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır tüm aşamaları ile burada.

Yalancı su böreği tarifi oktay usta farkıyla sizlerle deneyiniz efendim.

Yalancı Su Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 6 tane yufka kullanalım
  • 400-500 gr. kadar beyaz peynir, lor karışımı (lütfen çok kuru veya yağsız peynir kullanmayın)
  • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ gerekli
  • 3 tane yumurta kullanalım
  • yarım demet maydanoz
  • yarım çay kaşığı kadar tuz gerekli
  • 2 su bardağı dolusu süt
  • 1 su bardağı kadar su kullanıyoruz

Yalancı Su Böreği Tarifi Oktay Usta

Yalancı su böreği tarifi oktay usta için ilk olarak cam bir kase içine peynirimizi ufalayalım efendim. Üzerine yıkanmış, ince ince kıyılmış maydanozu ekleyelim. Sonra bir çatal veya kaşıkla hepsini birbirine karıştıralım güzelce.

Başka bir cam kase içine yumurtaları alalım, tuz ekleyip bir çırpma teli ile güzelce çırpalım. Sonra üzerine sıvı yağı ekleyelim ve yine çırpma teli ile çırpalım.

Şimdi de bu çırptığımız malzemelere sütü ve suyu ekleyelim, yine çırpma teli ile bir kaç dakika kadar çırpalım güzelce.

İç malzemeyi ve sos malzemesini hazırlamış olduk. Şimdi tercihen yuvarlak bir tepsiyi güzelce fırça kullanarak tabanını ve kenarlarını dahil olacak şekilde yağlıyoruz.

Ardından ilk yufkamızı tepsinin üzerine seriyoruz. Kenarları zaten yufkanın oldukça dışarı taşacak.

Sonrasında iyice tepsinin içine yerleştirip oturttuğumuz yufkamızın üzerine bir adet yufka daha sereceğiz. Ama bunun için bir yufkayı elimizle biraz büzüp, tam ortasından yırtalım efendim.

Sonra iki parçadan birini sos dolu cam kaba batıralım, iyice içine daldırıp, sosu çekmesini sağlayalım. Sonra yavaşça alıp, tepsinin içine ikinci yufkanın üzerine serelim. Bunun için yavaş, nazik olalım çok yırtmayalım ıslak yufkamızı.

Yırttığımız ikinci yufka parçasını da bu şekilde tamamen sosa bulayıp, sonra tepsiye serelim.

Böylece iki yufkayı kullanmış olduk. Şimdi üçüncü yufkayı da bu şekilde büzüp, ellerimizle tam ortasından koparalım. Ardından yine sosa bulayalım tamamen, tepsiye dizelim. Sonra ikinci kopardığımız parçayı da bu şekilde sosa bulayıp tepsiye dizelim.

Altı adet yufkanın üç adetini kullanmış olduk. Şimdi iç malzemenin tamamını tepsideki yufkaların üzerine yayalım. Bolca peynir varsa daha lezzetli olacaktır böreğimiz.

Şimdi de kalan üç adet yufkayı tek tek aynı şekilde büzüp; ortasından ikiye ayırıp, sosa bulayalım sonra da yavaşça, nazikçe peynirli iç harcın üzerine yayalım.

En son aşamada; ilk serdiğimiz, tepsinin kenarlarından taşan yufkayı, içe yani tepsiye doğru katlayalım efendim.

Bu işlemden sonra kalan sos malzemesini tepsinin üstüne kepçe ile güzelce yayalım. Ne kadar çok olduğu önemli değil, çekecektir.

Böreğimizi kalan sosla sosladıktan sonra, buzdolabına kaldırıp iki saat bekletiyoruz efendim. Burası önemli. Sonra dolaptan çıkarıp, bir bıçakla keselim kare kare böreğimizi.

Yalancı su böreği tarifimizi önceden ısıtılmış 200 derce fırında yaklaşık 25 dakika kadar kontrollü olarak pişirelim efendim. Yalancı su böreği tarifi oktay usta afiyet olsun.

Kolay börek tarifi için sitemizde pek çok benzer tarif bulunmaktadır. Kolay gelsin.

yalancı su böreği tarifi

yalancı su böreği tarifi

Paylaş.

Yorum Yap