Yaş Pasta Nasıl Yapılır

0

Yaş Pasta Nasıl Yapılır

Yaş pasta nasıl yapılır, tam ölçüleriyle yaş pasta tarifi, yaş pasta yapılışı sitemizde.  Oktay usta yaş pasta tarifi en açık anlatımıyla burada. Çilekli yaş pasta tarifi, çilekli yaş pasta yapılışı.

Yaş pasta keki için malzemeler: (pandispanya)

Yaş pasta keki nasıl yapılır bağlantısına tıklayarak ayrıntılı kek tarifine ulaşabilirsiniz.

Yaş pasta kreması için malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı kadar şeker
 • 4 su bardağı kadar süt
 • 100 gr. beyaz çikolata
 • 2 yemek kaşığı kadar un
 • 2 yemek kaşığı kadar mısır nişastası
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket krem şanti
 • 1 bardak kadar soğuk süt

Pandispanyayı ıslatmak için malzemeler:

 • 1 su bardağı kadar süt
 • 1 yemek kaşığı kadar şeker
 • Ayrıca 1 kg. kadar taze çilek

 

Yaş Pasta Nasıl Yapılır

Yaş pasta nasıl yapılır, çilekli yaş pasta yapılışı ile anlatılıyor. Üç aşamada çilekli yaş pasta tarifini uygulayacağız. Pasta kekinin hazırlanması, pasta kremasının hazırlanması, son olarak çilekli yaş pastanın yapılışı.

Pasta kekinin (pandispanya) hazırlanması:

Yaş pasta keki malzemeleri ve yapılışı için Yaş Pasta Keki Nasıl Yapılır bağlantısına tıklayarak, pandispanya tarifine ulaşabilirsiniz.

Pandispanyamızı sitemizdeki bu ayrıntılı tarife göre hazırladıktan sonra; çilekli yaş pasta tarifinin diğer aşamalarına geçebiliriz.

Pasta kremasının hazırlanması:

Pasta kreması için kuru malzemeleri, şekeri, unu, nişastayı bir sos tenceresine aktarıyoruz. Yumurta sarısını içine ekliyoruz. Çırpma teli ile güzelce çırpıyoruz bu karışımı.

Sonrasında bu karışıma sütü, yavaş yavaş, azar azar ekleyerek yine çırpma teli ile güzelce çırpıyoruz.

Topaklanmamasına dikkat ediyoruz. Bu karışımı ocağa alıp, sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Kaynamaya başlayınca içine tereyağını ve vanilyayı ekliyoruz, bir süre daha karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı gelince ocağı kapatıyoruz. Sonra içine beyaz çikolata parçalarımızı ekliyoruz. Tekrar çırpma teli ile beyaz çikolatalar içinde eriyene kadar karıştırıp, çırpıyoruz. Çilekli yaş pasta tarifi, pasta kreması yapılışı bitti sayılır, üzeri kabuk bağlamasın diye karıştırarak soğumasını sağlıyoruz tezgahta.

Çilekli yaş pasta tarifinin hazırlanması:

Oktay usta çilekli yaş pasta tarifi için; bir su bardağı sütle krem şantiyi mikserde iyice çırpıyoruz. Bu krem şantiyi buzdolabında yarım saat kadar bekletiyoruz. Bu arada yaş pasta nasıl yapılır, yaş pasta yapılışına devam edelim…

Oktay usta çilekli yaş pasta yapılışı için; pandispanyamızı tezgaha alıyoruz. Tırtıklı bir bıçakla ikiye bölüyoruz, iki yuvarlak pasta katı elde ediyoruz. (üç de olabilir)

Tabanını tezgaha yerleştirip, bir su bardağı kadar şekerli süte güzelce ıslatıyoruz. Hazırladığımız pasta kremasının yaklaşık üçte birini üzerine koyup, bir bıçak ile her yanına dağıtıyoruz. Sonra dilimlediğimiz çileklerle üzerini kaplıyoruz.

Pandispanyamızın diğer yarısını da şekerli sütle ıslatıyoruz güzelce. Sonra bunu çilekli pandispanyanın üzerine yerleştiriyoruz.

Hazırladığımız kremanın kalanıyla pandispanyamızın üstünü ve yanlarını güzelce bir spatula ile kaplıyoruz, kremayla kapatıyoruz yani ve düzleştiriyoruz.

Buzdolabında beklettiğimiz kıvamı kalınlaşmış krem şantimizi pasta kreması ile kapladığımız, çilekli yaş pasta tarifi üzerine aktarıyoruz. Yine her yanını krem şanti ile kaplıyoruz istersek, isterseniz sadece üstünü de kaplayabilirsiniz.

Krem şantiyi bir sıkma torbasına koyup, çilekli yaş pasta tarifinin kenarlarını süsleyebilir, şekiller yapabilirsiniz.

En son aşama olarak dilimlediğimiz çileklerle yaş pastamızın üzerini yine süslüyor, üstünü çileklerle kaplıyoruz.

Yaş pasta nasıl yapılır, çilekli yaş pasta tarifi bu kadar. Yaş pasta tarifi oktay usta farkıyla beğendiğinizi umarız. Afiyet olsun efendim.

Not: Yaş pasta tarifleri oktay usta; çilekli yaş pasta tarifini, hemen tüketmeyecekseniz, çilekler, kiviler vs. formunu kaybetmesin diye, hazır bir paket jöle ile meyveleri kaplayıp, o şekilde saklayabilirsiniz buzdolabında.

yaş pasta nasıl yapılır

yaş pasta nasıl yapılır

çilekli yaş pasta tarifi

çilekli yaş pasta tarifi

Paylaş.

Yorum Yap