Yoğunlaşmış Süt Tarifi, Şekerli

1

Pasta, kek, tatlı tariflerinde yoğunlaşmış süt tarifi, şekerli çok sık rastlanan bir malzemedir. Yoğunlaşmış süt tarifi, yoğunlaşmış süt nasıl yapılır, yoğunlaşmış süt yapımı sizler için yoğunlaşmış süt tarifleri oktay usta farkıyla burada.

Yoğunlaşmış Süt Tarifi, Şekerli Malzemeler

  • 5 su bardağı kadar tam yağlı süt
  • 1 su bardağı kadar şeker

Yoğunlaşmış Süt Tarifi, Şekerli

Yoğunlaşmış süt tarifi için ilk olarak; sütümüzü büyükçe bir tencereye alıyoruz. Sonra orta ateşte ocakta kaynatmaya başlayalım. Sütümüz köpürüp fokurdamaya başlayınca, köpüklenmeden ocaktan alıp, bir dk. kadar bekletip harareti gidince daha kısık ateşte uzun bir süre kaynatalım. Yani yaklaşık 2 saat kadar daha pişirmemiz gerekiyor. Bu sürede ara ara mutlaka sütün yanında olup kontrol edin mutlaka.

Yoğunlaşmış süt tarifi için sütümüzün fokurdamaması, içten içe kaynaması gerekiyor. Bu nedenle ısıyı kontrollü düşürün. Yarım saatte bir üzerindeki tortu köpüğü alıp, pişirmeye devam ediyoruz sütümüzü.

Sütümüzden eklediğimiz sütün 4 te biri kalıncaya dek kaynatmaya devam edelim. Sonra bu sütü, ocaktan alıp, ince telli bir süzgeçten, ya da tülbentten geçirip iyice sıkalım bir kaba aktaralım sütü. Eğer şekersiz yoğunlaşmış süt yapacaksanız artık yoğunlaşmış sütünüz hazırdır. Ama biz şekerli yoğunlaşmış süt tarifi yapacağımız için devam ediyoruz.

Tekrar bir tencereye aldığımız tülbentten geçirdiğimiz sütümüzün içine, şeker ekleyip tekrardan ocağa alıyoruz. Kısık ateşte sürekli karıştırarak şekeri eritiyoruz. Şeker eridikten sonra yoğunlaşmış süt tarifi yaklaşık 2-3 dk. kadar daha pişirilir. Ocaktan alıp, ılınmasını sağlıyoruz. Soğuduktan sonra da kapaklı bir kavanozda muhafaza ediyoruz. Yoğunlaşmış süt tarifi, şekerli bu kadar. Yoğunlaşmış süt tarifi, şekerli beş güne kadar ağzı kapalı kavanoz da buzdolabında muhafaza edilebilir.

Yoğunlaşmış süt tarifi için; sütünüzü ne kadar kaynatmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yoğunlaşmış süt kıvamını kestiremiyorsanız şöyle yapın. Sütü ocağa koymadan ve ocakta kaynadıktan sonra tartın mutfak tartısıyla. 1/4 kadar süt kaldıysa, yeteri kadar kaynamış demektir. Sabırlı olun, yoğunlaşmış süt yapımı zaman alsa da kolaydır, olmaması mümkün değil.

yoğunlaşmış süt tarifi, şekerli

yoğunlaşmış süt tarifi, şekerli

Paylaş.