Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır

0

Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır

Yurdışında yoğunlaştırılmış süt nasıl yapılır gibi bir soruyla karşılaşmazsınız. Direkt olarak bir marketten alabilirsiniz. Ancak ülkemizde yoğunlaştırılmış süt bulmak pek mümkün değildir. Ama yoğunlaştırılmış süt tarifi evde kendiniz çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yoğunlaştırılmış süt yapımı sizin için aşağıda.

Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır Malzemeler

  • 1 su bardağı kadar kaynar su
  • 1 su bardağı kadar süt tozu ( kahveler için olan coffe mate değil)
  • 4 yemek kaşığı kadar şeker

Yoğunlaştırılmış Süt Nasıl Yapılır

Yoğunlaştırılmış süt nasıl yapılır? İlk olarak bütün malzemeyi derince bir kaba koyalım. Sonra mikserle güzelce çırpalım. Pürüzsüz içinde topaklanma olmayan bir karışım elde edene kadar çırpalım. Sonra Temiz steril bir kavanoza koyalım. Kapağını kapatalım sıkıca. Bir tencerenin içine kavanozun kapağına kadar seviyede su koyalım, sonra tencerenin kapağını kapatalım. Tencereyi ateşe alalım. Tencerenin içindeki su kaynadıktan sonra altını kısalım, yarım saat kadar bekleyip sonra tekrar kontrol edelim. Kavanozu kendimizi yakmadan çıkaralım ve bakalım içindeki karışımımız koyulaşıp bozaya benzer bir kıvama gelmiş mi.. Eğer kıvamı böyle ise, yoğunlaştırılmış sütümüz hazırdır. Koyu bir kıvam için bir müddet daha kaynatabilirsiniz. Kullanmadan önce daha pürüzsüz olması açısından tekrar mikserle iyice karıştırabilirsiniz. Hemen kullanmayacaksanız yoğunlaştırılmış süt tarifi buzdolabında beş gün kadar saklayabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi gıdalar için olan süt tozunu kullanmalısınız. Coffe mate kullanmayın.

Yoğunlaştırılmış süt tarifi, pastalarda, keklerde, tatlılarda sık kullanılan bir tariftir. Yoğunlaştırılmış sütü ülkemizde marketler de bulmak pek mümkün değildir. Ancak bu tarifle rahatlıkla yoğunlaştırılmış süt tarifi evde hazırlayabilirsiniz.

yoğunlaştırılmış süt nasıl yapılır

yoğunlaştırılmış süt nasıl yapılır

Paylaş.

Yorum Yap